Komunikat dot. obowiązku uczestnictwa w Eucharystii i dyspensy
Ogólna zasada, wyrażona w Katechizmie Kościoła Katolickiego, przypomina, że z obowiązku uczestnictwa w Eucharystii w święta nakazane są zwolnione wszystkie osoby „usprawiedliwione dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza” (KKK 2181).
Ważnym powodem, o którym mówi Katechizm, jest samo zagrożenie, które stwarza epidemia, dlatego osoby, które w dobrze uformowanym sumieniu podejmują decyzję o pozostaniu w domu ze względu na zagrożenie epidemią, są zwolnione z obowiązku świątecznej Eucharystii. Nie dotyczy to jednak osób, które zwalniając się z Eucharystii, nie zwalniają się jednocześnie z innych niekoniecznych spotkań i zgromadzeń.
Obowiązuje również ogólna zasada, według której, nie można wymagać od kogoś czegoś, czego dana osoba nie jest w stanie wypełnić. Stąd, jeżeli ktoś ze względu na obostrzenia (a co za tym idzie – ograniczenia związane z aktualną liczbą osób mogących jednocześnie modlić się w kościele), mimo starań i dobrej woli, nie może uczestniczyć w Mszy św. w świątyni, jest zwolniony z uczestnictwa w Eucharystii.
Dla jasności, jeżeli idzie o celebracje Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek i Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, nie mają one charakteru obowiązkowego, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z popełnieniem grzechu i nie potrzeba w tej kwestii dyspensy. Co do obowiązku świątecznego w przypadku Niedzieli Wielkanocy Zmartwychwstania Pańskiego (i każdej niedzieli), obowiązują zwykłe zasady opisane powyżej.
Ks. Arkadiusz Krziżok
Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego
Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej