Apel dotyczący oddawania krwi
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 zaprasza wszystkich zdrowych mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do oddawania krwi i jej składników w RCKiK we Wrocławiu, Terenowych Oddziałach w Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz na akcjach wyjazdowych.
Wakacje to czas beztroskiej zabawy, letniego wypoczynku. Należy jednak pamiętać o tym, że w szpitalach osoby chore oczekujące na naszą pomoc w postaci daru krwi czekają na przetoczenia, które dają im szansę na powrót do zdrowia. W okresie urlopowym wielu naszych stałych krwiodawców wyjeżdża, stąd też zmagamy się z problemem malejących zapasów tego życiodajnego leku.
Krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym. Do tej pory nie udało się stworzyć sztucznej krwi, więc jedynie drugi człowiek – Krwiodawca – daje szansę w wielu przypadkach na wyzdrowienie lub życie. Co najważniejsze krwi nie można długo magazynować, np. pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców.
Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do (60- jeżeli nigdy nie oddawała krwi) lub 65 lat (jeżeli już oddawała krew) ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić minimum 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i także bardzo dobrze nawodnić się (woda, soki, herbata). Nie można pić alkoholu 24 godziny przed oddawaniem krwi.
Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdą Krwiodawcy na naszej stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl. Oddanie krwi pełnej (450 ml) trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka, a nawet kilka osób, gdyż z jednego oddania mamy: krwinki czerwone, płytki krwi i osocze, czyli nawet 3 pacjentów może dostać składniki krwi z jednego oddania.
Z góry, szczególnie w imieniu pacjentów, którym oddawana honorowo krew ratuje zdrowie i życie, serdecznie dziękujemy za przekazanie komunikatu. Dzięki Państwa zaangażowaniu będziemy w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zabezpieczyć krew dla dolnośląskich klinik i szpitali.
Z pozdrowieniami,
Adrianna Franc
z-ca kierownika działu metodyczno-organizacyjnego i promocji