Konferencja naukowa „Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad”
W 2022 roku, z inicjatywy abpa dra Józefa Kupnego, staraniem Fundacji Obserwatorium Społeczne zostały przeprowadzone badania postaw religijno-społecznych Archidiecezji Wrocławskiej. Za realizację badań odpowiadał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Oparta na nich publikacja pt. Archidiecezja Wrocławska w tyglu przemian ostatnich dekad, stała się inspiracją do organizacji konferencji naukowej pod tym samym tytułem. Konferencja, która odbędzie się 14 I 2025 r. (Plac Katedralny 1, Sala Benedykta XVI) – będzie okazją do zastanowienia się nad pejzażem religijności, jaki nas otacza.
Proces sekularyzacji jest częściowo wynikiem zmian demograficznych. Migracja, urbanizacja i wzrost edukacji wpływają na zmiany w systemie wartości i postawach religijnych. Geografia Archidiecezji Wrocławskiej, z dominującą aglomeracją monocentryczną – skupioną wokół Wrocławia będącego stolicą regionu – wymusza specyficzny profil duszpasterstwa. Przy takiej strukturze zdecydowana większość katolików mieszka w parafiach miejskich lub suburbialnych, a jedynie niewielka część w tradycyjnych parafiach wiejskich. Do tej pory w literaturze można było spotkać tezę, że religijność mieszkańców wsi jest wyraźnie większa niż dużych miast. Badania postaw religijno-społecznych Archidiecezji Wrocławskiej wskazują jednak co innego. Dane te należy czytać w kontekście wspomnianej wcześniej swoistej aglomeracyjności diecezji.
Konferencji towarzyszyć będzie spotkanie z dziennikarzami, na którym ks. dr hab. Wojciech Sadłoń SAC wraz z ks. dr Michałem Mraczkiem dokonają prezentacji badań i odpowiedzą na pytania na temat metodologii oraz wniosków, jakie one ze sobą niosą.
Partnerem w organizacji konferencji jest Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.
Link do tekstu na temat badań: Kościół w tyglu przemian… – Fundacja Obserwatorium Społeczne.