Noce kościołów
Na Dolnym Śląsku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa w dniach od 21 do 24 czerwca trwała czwarta już edycja „Nocy Kościołów”, podczas której zaplanowano wiele debat z udziałem osób duchownych, znanych dziennikarzy i sportowców, czy artystów. Nie zabrakło też koncertów.
Jedna z takich imprez 23 czerwca odbyła się także w naszym kościele. A została poprzedzona Mszą Świętą dziękczynną za pielgrzymki bł. Jana Pawła II do Ojczyzny oraz o jego kanonizację.
Po Eucharystii miał miejsce panel dyskusyjny pt.: „Obrońmy wiarę. Upadek chrześcijańskiej cywilizacji Europy”, w którym uczestniczyli były marszałek Sejmu RP Marek Jurek i ks. prof. Józef Pater, historyk dziejów Kościoła. Moderatorem dyskusji był nasz proboszcz, ks. dr hab. Andrzej Małachowski.
Gości przywitał Dyrektor Radia Rodzina, ks. Cezary Chwilczyński, który wręczył panu Markowi Jurkowi tegoroczny Wrocławski Laur Radiowy – nagrodę przyznawaną przez Radio Rodzina ludziom o wybitnym zasługach społecznych.
Nawiązując w dyskusji panelowej do tytułowego hasła o upadku chrześcijańskiej cywilizacji Europy, ks. Małachowski postawił zaproszonym gościom pytanie: Czy rzeczywiście trzeba dziś widzieć pesymistycznie chrześcijaństwo w Europie? Z ust prelegentów padło wiele interesujących spostrzeżeń, wskazujących na zagrożenia, jakie czyhają na chrześcijaństwo w dzisiejszym świecie. „Społeczeństwa muszą ścigać niesprawiedliwość społeczną, a zło nazywać po imieniu” – powiedział Marek Jurek. „Ważne jest nasze zaangażowanie w sprawy wiary, bo dzięki temu nasze państwo stanie się w pełni państwem cywilizacji chrześcijańskiej”.
Ks. Józef Pater zwrócił uwagę na fakt, że stajemy się coraz bardziej ludźmi zniewolonymi przez media, które narzucają nam swój punkt widzenia. „A przecież ludzie Kościoła mają wiele do powiedzenia i mogą też wiele uczynić. Trzeba nam tylko więcej optymizmu i wiary, że chrześcijaństwo mimo istnienia ideologii zagrażających ludzkości, przetrwa” – przekonywał zebranych. Ks. Małachowski dodał, że „jest to jedno z rozwiązań dla problemów współczesnych chrześcijan. Media nie chcą bowiem pokazywać tego, co dobre, tylko złe. A my się tym karmimy i to nas niszczy. Siła zaś do dobrego życia płynie z Eucharystii. To ona pozwala przetrwać trudności. Dlatego chrześcijaństwo nigdy nie upadnie, ono będzie trwało wiecznie” – podsumował dyskusję nasz Ksiądz Proboszcz.
Po panelu mogliśmy wysłuchać koncertu w wykonaniu scholi Gregoriana Silesiensis, prowadzącej od wielu lat działalność liturgiczno-koncertową związaną z odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z terenu Dolnego Śląska.
Schola zaśpiewała po łacinie nieszpory, a mogli w nie włączyć się aktywnie także zebrani w świątyni, gdyż wszyscy zostali zaopatrzeni w specjalnie na tę okazję wydane śpiewniki.
Drugą część koncertu stanowiło przejście procesyjne z pochodniami do klasztoru Sióstr Urszulanek, podczas którego wykonany został nokturn o św. Janie Chrzcicielu.