Obchody

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
przejście na czas letni

Czytania

1. Procesja: Mk 11, 1-10 (J 12, 12-16)
  2. Msza: Iz 50, 4-7
  3. Ps 22
  4. Flp 2, 6-11
  5. Mk 14, 1 – 15, 47
Liturgia Dnia

Myśl dnia

„Dopełnieniem wszystkich naszych dzieł jest miłość. ”

św. Augustyn

Bieżące

Niedziela Palmowa - 29 marca 2015

1. Wielki Tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Został ustanowiony w celu przeżycia przez Kościół Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. W Wielkim Tygodniu sprawuje Kościół zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa w ostatnich dniach Jego życia, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jeruzalem. Niedziela Palmowa łączy zapowiedź królewskiego triumfu Chrystusa i orędzie Męki. Poświęcone dziś gałązki palmowe – przechowywane w naszych domach, mają nam przypominać o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

2. Zapraszamy do udziału w ostatnim nabożeństwie Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym - dziś o godzinie 17:15. Dziękujemy za ofiary składane na tacę podczas Gorzkich Żali. Tradycyjnie ofiary te są przeznaczone na kwiaty do Bożego Grobu.

3. Nadal można zapisywać w zakrystii dzieci, które w tym roku będą obchodzić pierwszą rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.

4. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna tylko w środę.

5. Przy wyjściu ze świątyni możemy nabyć wielkanocne świece Caritas, z których dochód przeznaczony jest na dofinansowanie wakacyjnych kolonii dla dzieci.

6. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, które trwa w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, i ma swoje centrum w Uroczystej Wigilii Paschalnej.

Porządek nabożeństw podczas Triduum jest następujący:

• Wielki Czwartek – dzień ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00. Po Mszy adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji do godziny 21:00.

• Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa. Adoracja w kaplicy adoracji od godziny 8:00 do godziny 17:30. O godzinie 15:00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18:00. Ofiara składana na tacę w Wielki Piątek, jest przeznaczona na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie i kościołów w Ziemi Świętej. Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy Bożego Grobu i adoracja do godziny 21:00. W tym dniu obowiązuje post ścisły, tzn nie spożywamy pokarmów mięsnych oraz ograniczamy posiłki do jednego pełnego i ewentualnie dwóch lekkich w ciągu dnia.

• Wielka Sobota – dzień uwielbienia Chrystusa umęczonego za nas i złożonego do grobu. Adoracja przy Bożym Grobie od godziny 8:00 do godziny 20:30. Uroczystą Wigilię Paschalną rozpoczniemy obrzędem poświęcenia ognia przed kościołem o godzinie 21:00. Liturgię Wigilii Paschalnej zakończymy w nocy uroczystą procesją rezurekcyjną wokół kościoła. Prosimy o przygotowanie procesji, chorągwi i baldachimu.

Błogosławieństwo pokarmów na wielkanocny stół w Wielką Sobotę od godziny 10:00 do 16:00 o każdej pełnej godzinie. Przy wyjściu ze świątyni będziemy mogli nabyć chlebek wielkanocny, którym podzielimy się podczas wielkanocnego posiłku.

Spowiedź w czasie Triduum – w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę – rano od godziny 8:00 do 10:00 i popołudniu od godziny 16:00 do 17:30.

• Niedziela Zmartwychwstania – Nie ma Mszy Świętej o godzinie 7:30. Pozostałe Msze Święte jak w każdą niedzielę.

Porządek nabożeństw podczas Triduum wywieszony jest także przy wyjściu z kościoła oraz znajduje się na parafialnej stronie internetowej i w gazetce parafialnej.

7. Lektorów i Ministrantów zapraszamy na próby liturgiczne w kościele w Wielki Czwartek i Piątek o godzinie 10:00, w Wielką Sobotę o godzinie 9:00.