Grupy parafialne

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Godło

Czym jest KSM? Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży stawia sobie za cel kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. KSM to stowarzyszenie, które żyje Kościołem, odczuwa jego misję, podejmuje działania zgodne z zasadą „Sentire cum Ecclesia”, czyli „Zawsze z Kościołem”, a czyni to w ścisłej więzi z Biskupem diecezjalnym i z proboszczem.

Powstał 10 października 1990 r. Rada Episkopatu Polski wydała dekret, na mocy którego reaktywowano Katolickie Stowarzyszanie Młodzieży. Dzisiejsze KSM nawiązuje do utworzonego w 1934 r. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ), a także powstałego jeszcze wcześniej, bo w 1919 r., Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej (SMP).

Organizacji nadano moc prawną. Z tego też powodu latem 1991 r. odbyło się I Ogólnopolskie Sympozjum KSM poświęcone nowo powstałej organizacji. Inspiratorem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży był ks. prałat Antoni Sołtysik, proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie.

Ojciec Święty Jan Paweł II 12 stycznia 1993 r. zaakceptował reaktywowanie KSM-u. 29 września 1993 r. Arcybiskup Metropolita Wrocławski, ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, na podstawie prawa kościelnego erygował Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej z siedzibą we Wrocławiu.

18 listopada 2011 r. we wspomnienie liturgiczne bł. Karoliny Kózkówny – patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, odbyła się w naszym kościele Msza Święta, celebrowana przez ks. Arkadiusza Krziżoka, ówczesnego asystenta kościelnego KSM, która stanowiła oficjalną inaugurację działalności KSM-u przy naszej parafii. Na Eucharystię przybyło wielu młodych ludzi z naszej parafii, którzy w ten sposób włączyli się w struktury tego stowarzyszenia.

Grupa KSM-owiczów jest otwarta na młodych ludzi, którzy wciąż są zaproszeni do wspólnego rozwijania zainicjowanego dzieła.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Spotkania

Spotkania KSM-owiczów odbywają się w każdy piątek o godzinie 19 przy ul. Katedralnej 4 w sali nr 15. Zapraszamy szczególnie licealistów i studentów.

Obecnie asystemtem parafialnym KSM-u jest ks. Tomasz Gospodaryk.