Grupy parafialne

Parafialny zespół Caritas

Caritas - znaczy miłość

Logo
Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Mt 25, 40

Dewizą każdego chrześcijanina winna być potrzeba dzielenia się miłością z braćmi, praktykowania miłości miłosiernej na co dzień, dostrzegania w każdym człowieku potrzebującym samego Chrystusa. Do takiej postawy zachęcał nas nieustannie nasz niezapomniany Ojciec Święty - Jan Paweł II, czyniąc to w szczególny sposób na krakowskich Błoniach w dniu 18 sierpnia 2002 roku, podczas kolejnej pielgrzymki do Polski, mówiąc wtedy między innymi: Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci, doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Nadszedł czas, aby orędzie o Miłosierdziu Bożym, wlało w ludzkie serca nadzieję i stało się zarzewiem nowej cywilizacji - cywilizacji miłości….

Właśnie praktykowanie miłości miłosiernej, niesienie pomocy (materialnej, organizacyjnej i wsparcia duchowego) ludziom żyjącym w ubóstwie, bezrobotnym, chorym, niepełnosprawnym oraz z różnych przyczyn spychanych na margines życia społecznego, stanowi podstawowy cel działania Parafialnego zespołu Caritas. Zgodnie z założeniami przyjętymi w statucie tej organizacji - działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej, jest prowadzona bez względu na wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania osoby będącej w potrzebie.

Członkowie Parafialnego Zespołu Caritas

Parafialny zespół Caritas rozpoczął swoją działalność przy naszej parafii w 2001 roku i obecnie pracuje w nim około 10 wolontariuszek. Dwa razy w tygodniu przyjmowani są parafianie potrzebujący pomocy. W poniedziałki wydawana jest odzież, a w piątki żywność.

Zespół Caritas pomaga w zakupie podręczników lub przyborów szkolnych dla dzieci. Rokrocznie, w grudniu, organizowane jest spotkanie ze Świętym Mikołajem dla dzieci z biednych rodzin.

Parafialny zespół Caritas ma swoją siedzibę w pomieszczeniu obok zakrystii - wejście od strony północnej kościoła (od strony parkingu ul. Grodzka i ul. Aleksandra Fredry, zobacz mapę).

Od listopada do lutego potrzebujący przyjmowani są w poniedziałki i piątki w godzinach 16:00 - 17:00.

Od marca do października potrzebujący przyjmowani są w poniedziałki i piątki w godzinach 17:00 - 18:00.

W lipcu biuro jest nieczynne!

Spotkania formacyjne