Sakramenty i posługi

Pokuta i pojednanie

O sakramencie

Sakrament pokuty i pojednania (Spowiedź Święta) jest sakramentem, w którym Chrystus przebacza człowiekowi grzechy popełnione po Chrzcie Świętym. On Sam przychodzi aby dotknąć grzesznika swoją łaską i przywrócić mu utracone przez grzech dziecięctwo Boże. Chrystus sprawuje ten sakrament przez osobę kapłana.

W dniu zmartwychwstania Pan Jezus przyszedł do wieczernika, gdzie przebywali uczniowie i powiedział im: (…) Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. (J 20, 22-23). Tymi słowami ustanowił sakrament pokuty czyli Spowiedź Świętą.

Władzę odpuszczania grzechów Pan Jezus przekazał apostołom. Ta władza przeszła od apostołów na biskupów i kapłanów.

W sakramencie pojednania widzimy i słyszymy kapłana, ale wierzymy, że to Jezus Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały przebacza nam grzechy.

Spowiedź Święta to radosne spotkanie z przebaczającym Chrystusem. Tam, gdzie dochodzi do pełnego miłości przebaczającego spotkania nie ma miejsca na obawę czy strach.

Aby dobrze odprawić Spowiedź Świętą należy spełnić pięć warunków dobrej spowiedzi:

1. Rachunek sumienia - jest to przypomnienie sobie grzechów, które popełniliśmy.

2. Żal za grzechy - żałuje za grzechy ten, kto smuci się, że zgrzeszył, obrzydza sobie popełnione grzechy i postanawia poprawę.

3. Mocne postanowienie poprawy - następstwem prawdziwego i szczerego żalu jest postanowienie poprawy.

4. Szczera spowiedź - w spowiedzi mówię prawdę. Kapłanowi nie wolno niczego powiedzieć, co usłyszał w konfesjonale. Obowiązuje go tajemnica spowiedzi. Jeżeli przy spowiedzi świadomie zatajam grzech ciężki, nie otrzymuję odpuszczenia grzechów i popełniam świętokradztwo. Jeżeli przez zapomnienie nie wyznaję grzechu ciężkiego, spowiedź taka jest ważna, a zapomniany grzech muszę wyznać przy następnej spowiedzi.

5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu - zadośćuczynicie bliźniemu polega na naprawieniu wyrządzonej mu krzywdy i szkody.

Jak, gdzie i kiedy

Sakrament pokuty w naszej parafii sprawowany jest pół godziny przed każdą Mszą Świętą zarówno rano jak i wieczorem, a także podczas każdej niedzielnej Mszy Świętej.