Ludzie

Organiści

mgr Eugeniusz Stępniak

od 1953-05-15 do 2003-05-15

Mgr Eugeniusz Stępniak urodził się 24 sierpnia 1928 roku w Jeziorzanach, w województwie lubelskim. Tam też ukończył szkołę podstawową. Po otwarciu w 1944 roku szkoły organistowskiej przy katedrze w Lublinie rozpoczął tam naukę gry. W ciągu 4 lat opanował program pięcioletniej Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej i podjął pracę jako organista w jednym z kościołów Lublina. W 1949 roku został studentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie organowej u prof. Bronisława Rutkowskiego. W 1953 roku po ukończeniu studiów ówczesny prowincjał jezuitów, o. Antoni Kuśmierz, zaangażował młodego adepta krakowskiej uczelni jako organistę w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu.

Eugeniusz Stępniak, fot. Bożena Rojek

W ramach pełnionych obowiązków prowadził także chór kościelny liczący ok. 80 osób i scholę parafialną. Ponadto pracował jako wykładowca Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego, a przez trzydzieści lat był nauczycielem organów, zasad muzyki, harmonii i kontrapunktu w Szkole Muzycznej II stopnia w Wałbrzychu. Jako członek grona pedagogicznego został powołany do komisji muzycznej przy Kurii wrocławskiej.

Spod ręki Eugeniusza Stępniaka wyszło kilka pokoleń organistów. W jego artystyczną biografię wpisują się także liczne koncerty organowe na terenie naszego kraju i Archidiecezji Wrocławskiej, oraz odznaczenia państwowe, i papieskie „Pro Ecclesia et Pontifice”. Przyczynił się do zaistnienia chóru parafialnego „Marianum”, któremu przez pewien czas akompaniował podczas prób, liturgii i na koncertach. Był organistą w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus nieprzerwanie od 15 maja 1953 roku do 15 maja 2003 roku.

Eugeniusz Stępniak przy organach w kościele uniwersyteckim