Ludzie

ks. prałat prof. dr hab. Piotr Nitecki, proboszcz

Urodził się w Warszawie i tam mieszkał do 1995 roku. Jako człowiek świecki ukończył studia filozoficzno - teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1977 roku, następnie w 1980 roku uzyskał tytuł doktora teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz w 1989 roku - tytuł doktora habilitowanego na KUL.

Przez wiele lat był redaktorem prasy katolickiej między innymi „Chrześcijanina w świecie”, „Ładu”. Był też między innymi współzałożycielem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i członkiem Rady do spraw Mediów przy prezydencie Lechu Wałęsie. Był również sekretarzem Komisji II synodu Plenarnego Kościoła w Polsce zajmującej się środkami masowego przekazu. Był też członkiem komisji historycznej w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Z archidiecezją wrocławską związany był od 1991 roku jako profesor Papieskiego Fakultetu Teologicznego. Był członkiem Komisji Teologicznej i przewodniczącym Sekcji Informacyjnej 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Od 1995 roku był redaktorem naczelnym „Nowego Życia”. 8 grudnia 1996 roku przyjął w kościele Świętego Krzyża we Wrocławiu święcenia kapłańskie z rąk kard. Henryka Gulbinowicza, następnie pełnił funkcje wikariusza w parafii Bożego Ciała we Wrocławiu (1996-2000), był pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii świętego Stefana we Wrocławiu - Tarnogaju (2000-2003). Od 15 września 2003 roku był proboszczem naszej parafii.

Jest autorem licznych artykułów z zakresu teologii, katolickiej nauki społecznej i historii Kościoła w Polsce oraz kilku książek, między innymi „Kościół wobec przemian społecznych w Polsce”, „Znak zwycięstwa - ksiądz Jerzy Popiełuszkio”, „Ewangelizacja i polityka”, „Biskupi Kościoła w Polsce”, „Socjalizm, komunizm i ewangelizacja”, „Rozpoznawać znaki nowych czasów”.

15 grudnia 2011 roku ks. Piotr Nitecki zginął w wypadku samochodowym śmiercią tragiczną. Więcej informacji i relacja z uroczystości pogrzebowych znajduje się na podstronie „Ks. Piotr Nitecki”.