Historię narodzenia Jezusa w Betlejem, spisku Heroda i przybycia do stajenki trzech mędrców ze Wschodu mogliśmy obejrzeć w naszym kościele podczas Mszy Świętej dziecięcej w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. W role Maryi, Józefa, króla Heroda, Trzech Króli i pozostałych osób dramatu wcielili się bowiem mali aktorzy, którymi okazali się ministranci, scholiści i dzieci z naszej parafii. Ubrani w kolorowe, stylizowane stroje z epoki, dzierżąc w dłoniach podkreślające dramaturgię wydarzeń rekwizyty, z dużym zaangażowaniem odgrywali przez zebranymi w kościele sceny sprzed 2000 lat.
Całości wrażeń dopełniała piękna oprawa muzyczna, na którą składały się śpiewane przez chórek przy akompaniamencie gitary kolędy, będące akordem wieńczącym poszczególne sceny. W końcowej zaś części przedstawienia, w kolędzie zamykającej tę Bożonarodzeniową opowieść, mogliśmy ujrzeć na scenie, w którą zamieniło się na ten czas prezbiterium, wszystkich uczestników jasełek.
Dzieci do występu przygotowywały się wraz z grupą rodziców pod czujnym okiem pani Ani, opiekunki scholi, i ks. Rafała.
17 grudnia na zakończenie Mszy Świętej, celebrowanej przez Księdza Proboszcza, rozdano 53 dzieciom z naszej parafii paczki mikołajkowe, które ufundował dla swoich podopiecznych parafialny zespół Caritas. Wspaniałe podarunki wypełnione słodyczami, owocami, chrupkami, a dla najmłodszych dzieci także misiami i lalkami, otrzymały dzieci z najbiedniejszych rodzin w wieku od 3 do 14 lat.
Począwszy od drugiej niedzieli Adwentu na stronie publikowane będą co tydzień (równolegle z ogłoszeniami parafialnymi) intencje Mszy Świętych odprawianych w naszym kościele w bieżącym tygodniu.
Znaleźć je można w dziale „Intencje”.
Informujemy również że jest już przygotowana księga intencji na rok 2011. Zachęcamy do zamawiania (rezerwowania) Mszy Świętych na przyszły rok. Można to zrobić po Mszach Świętych w kościele lub w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania!
Ważne jest, by umieć się wewnętrznie przełamać w trudnej życiowej sytuacji, nawet jeśli nie widać szans na jej odmianę. A jedyną osobą, która może nas do tego zmusić, jesteśmy my sami. Dopiero wówczas będziemy mogli tak naprawdę usłyszeć Dobrą Nowinę. Lecz by tak się stało, trzeba nam zaufać Bogu, uwierzyć, że On widzi lepiej i inaczej niż człowiek
- oto fragment jednej z nauk, jakich mogliśmy wysłuchać podczas tegorocznych rekolekcji adwentowych, które w dniach od 28 listopada do 1 grudnia głosił w naszej parafii ks. Wojciech Łata, proboszcz parafii Wigańcice koło Ziębic.
Nowy rok kościelny rozpoczynamy z nową wersją strony parafialnej.
Nowa strona powstała przy ścisłej współpracy Adama Badury (administratora strony) i ks. mgr. Rafała Kupczaka który zadbał o merytoryczny aspekt przedsięwzięcia. Odświeżeniu uległy wygląd i szata graficzna. Treści zostały przeorganizowane i lepiej uporządkowane. Przestarzałe technicznie rozwiązania zostały zastąpione nowszymi i lepszymi.
Większość treści zostało przeniesionych ze starej strony na nową (lub napisanych od nowa). Kolejne (jak na przykład informacje o gazetce parafialnej) będą systematycznie przenoszone lub uzupełniane. Stąd też obecnie na niektórych podstronach można jeszcze znaleźć napis W budowie…
.
Nim wszystko nie zostanie przeniesione na nową stronę stara strona będzie ciągle dostępna pod adresem http://www.uniwersytecki.archidiecezja.wroc.pl/stara/. Jednak wszelkie dalsze aktualizacje i poprawki będą już wykonywane jedynie na nowej stronie.
Ponieważ w takich sytuacjach błędy są nie do uniknięcia będziemy ogromnie wdzięczni za wszelkie doniesione nam usterki i sugestie, nawet te bardzo, bardzo malutkie. Zależy nam na jakości strony, gdyż jest ona nie tylko naszą wizytówką, ale także ma nam służyć informacją i pomocą!
Zapraszamy na rekolekcje adwentowe w dniach 28 listopada - 1 grudnia.
Rekolekcje poprowadzi ks. mgr Wojciech Łata, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Wigańcicach.
Program rekolekcji:
19 października, w 26 rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej „Solidarności”, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, wspominaliśmy go po raz pierwszy w liturgii Kościoła jako naszego nowego błogosławionego. Tego też dnia, wieczorem, ks. prob. Piotr Nitecki odprawił uroczystą Mszę Świętą dziękczynną ku czci bł. ks. Jerzego. Podzielił się w niej osobistą refleksją związaną z jego osobą, z którym dane mu było przez kilka miesięcy razem studiować. Usłyszeliśmy między innymi, że z tamtego okresu życia zapamiętał go jako zwyczajnego, niczym niewyróżniającego się chłopaka. Bo tak już jest
– mówił za św. Pawłem z Pierwszego Listu do Koryntian - że Bóg zwykle wybiera to, co słabe w oczach ludzi, aby upokorzyć mocarzy tego świata
(patrz 1Kor 1, 27).
Natomiast w niedzielę, 24 października, na wszystkich Mszach Świętych dziękowaliśmy Bogu za dar wyniesienia ks. Jerzego Popiełuszki na ołtarze. Kazanie tego dnia głosił ks. Piotr Mrzygłód. Przypomniał w nim, że nowy błogosławiony jest dla nas nie tylko „Ikoną Solidarności”, ale także kimś, kto potrafił odważnie świadczyć o Chrystusie. Dlatego niedziela ta stała się naszym radosnym Te Deum za świętość ks. Jerzego. Przyszliśmy więc do naszej parafialnej świątyni, aby zachwycić się świętością kogoś, kto
– jak mówił ks. Piotr – był jednym z nas, kogo znaliśmy i widzieliśmy.
Kaznodzieja zadał nam jednak wiele niepokojących pytań, na które odpowiedź możemy usłyszeć tylko we własnym sumieniu: czy na pewno jesteśmy przygotowani na świętość ks. Jerzego Popiełuszki? Czy umiemy się jeszcze jego świętością cieszyć? Czy przy przysłowiowym „niedzielnym rosole” powiemy innym o nim? Czy może jednak nic nikomu nie powiemy? Bo jego osoba nas w ogóle nie rusza? I na koniec swoich rozważań ks. Piotr zostawił nas z pytaniami: czy bohater naszego niedzielnego świętowania, spoglądający na nas z tego małego relikwiarza, w którym zamknięta została jego świętość, jest świętym dla nas? Czy jest wzorem postępowania dla każdego z nas? Czy jesteśmy gotowi na trud poszukiwania tego, co chciał nam powiedzieć?
Na zakończenie Eucharystii zebrani mieli możność ucałowania relikwii bł. ks. Jerzego, które Ksiądz Proboszcz przywiózł z Warszawy, by błogosławiony męczennik mógł tego dnia być pośród nas.
W sobotę, 16 października, ministranci z naszej parafii wzięli udział w obchodach ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Jak co roku na uroczystości jadwiżańskie do Bazyliki w Trzebnicy zjechali się ministranci i członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza z całej archidiecezji. W spotkaniu uczestniczyły także scholistki z różnych parafii.
Uroczystości poprzedziła konferencja, którą poprowadził ks. Andrzej Delwo. Jej tematem było rozważanie treści modlitwy, którą odmawiają ministranci, kiedy przystępują do służby przy ołtarzu.
Kolejnym punktem dnia była Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Edwarda Janiaka. W homilii hierarcha odniósł się niedawnej Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza do Rzymu z okazji Europejskiego Spotkania Ministrantów z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Spotkania te odbywają się cyklicznie co pięć lat, gromadząc na Placu Świętego Piotra kilkadziesiąt tysięcy ministrantów, lektorów i ceremoniarzy z całej Europy.
Po skończonej Eucharystii ministranci zostali zaproszeni do klasztoru ss. boromeuszek, gdzie czekała na nich gorąca herbatka i słodkie bułki. W godzinach popołudniowych wróciliśmy do Wrocławia.
W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ogółem około 400 ministrantów i około 50 dziewczynek ze scholek parafialnych.
Aby Słowo Boże stało się dla nas żywe - skuteczne - przenikające.
Po prawie rok trwającej praktyce duszpasterskiej w naszej parafii 27 czerwca na Mszy Świętej pożegnaliśmy kleryka Marka Gorbenko. W imieniu wszystkich parafian serdeczne podziękowania za zaangażowanie w sprawy parafii i pieczę nad ministrantami złożył proboszcz ks. prof. Piotr Nitecki. Ze strony ministrantów podziękowania, wraz z bukietem kwiatów, złożyli Michał Serwa i Damian Chowański, którzy w pięknych słowach podkreślili fakt, że każdy z ministrantów wiele zawdzięcza klerykowi Markowi, bo prowadził ich do Boga, wiernie Mu służąc w naszym kościele. Ze swej strony złożyli także zapewnienie, że gdy tylko za nim zatęsknią, odwiedzą go tam, gdzie Pan Bóg w danej chwili go pośle.
Koncelebrowanej Eucharystii, sprawowanej 3 czerwca w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, wspólnie z naszym proboszczem, ks. prof. Piotrem Niteckim, i księżmi reprezentującymi trzy inne wspólnoty parafialne: o. Norbertem Oczkowskim, dominikaninem, ks. Stanisławem Pawlaczkiem, proboszczem parafii pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, i ks. Mirosławem Malińskim, rektorem CODA „Maciejówka”, przewodniczył ks. kanonik Rajmund Kujawa.
Po uroczystości z kościoła Uniwersyteckiego wyszła tradycyjna procesja eucharystyczna i przeszła ulicami: Kuźniczą, Uniwersytecką, pl. Biskupa Nankiera, Grodzką, Piaskową do kościoła Matki Boskiej na Piasku. Licznie zgromadzeni wierni modlili się przy czterech ołtarzach, ustawionych kolejno: przy kościele św. Macieja, klasztorze Sióstr Urszulanek, Katedrze Greckokatolickiej i przy wejściu do kościoła Matki Boskiej na Piasku.
28 maja, zgodnie z naszym parafialnym zwyczajem, Mszę Świętą prymicyjną w kościele Uniwersyteckim odprawiła grupa nowo wyświęconych ostatnio kapłanów metropolii wrocławskiej. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali indywidualne błogosławieństwo.
20 maja w naszej wspólnocie parafialnej miała miejsce uroczystość udzielenia 60 młodym ludziom Sakramentu Bierzmowania. Każdy uczestnik miał zawieszony na piersiach krzyż – znak przynależności i odpowiedzialności za Kościół.
Mszę Świętą celebrował i homilię wygłosił ks. bp Edward Janiak. W swoim słowie skierowanym podkreślił, że wiara jest łaską, którą trzeba strzec. Już za życia trzeba zapracować na wieczność. Nie wstydźcie się Krzyża Chrystusowego. Niech wasze życie będzie wyrazem wierności Bogu
– mówił do młodych.
Przygotowania młodzieży do tego uroczystego dnia w ramach katechezy parafialnej trwały cały rok, a prowadził je ks. Piotr Mrzygłód.
15 maja w kościele Świętego Krzyża ks. abp Marian Gołębiewski udzielił 130 ministrantom z całej archidiecezji wrocławskiej promocji na lektorów i ceremoniarzy. Wśród nich był nasz parafianin, Damian Chowański, który został promowany na ceremoniarza.
9 maja gościliśmy w naszej parafii 12 kleryków I roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego studiujących w Henrykowie, którzy modlili się z nami podczas Mszy Świętych o godzinach 9:30, 11:00 i 12:30.
9 maja grupa dzieci, składająca się z 32 dziewczynek i 18 chłopców, przyjęła po raz pierwszy Komunię Świętą poprzedzoną pierwszym uczestnictwem w sakramencie pokuty. Mszę Świętą sprawował i homilię wygłosił proboszcz parafii, ks. prof. Piotr Nitecki.
Przez cały rok szkolny do właściwego przeżycia tej uroczystości drugoklasiści byli przygotowywani podczas niedzielnej Eucharystii, nabożeństw różańcowych, Mszy Świętych roratnich, Drogi Krzyżowej i cotygodniowych spotkań w kościele przez ks. Rafała Kupczaka, któremu pomagał odbywający praktykę duszpasterską w naszej parafii kleryk Marek Gorbenko.
Dzieci pierwszokomunijne uczestniczyły także przez tak zwany „biały tydzień” we wspólnej modlitwie podczas wieczornej Mszy Świętej i nabożeństwa majowego.
W dniach od 7 do 10 marca odbywały się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które prowadził o. Bogdan Waliczek, paulin, dawny proboszcz parafii św. Mikołaja we Wrocławiu i były przeor Jasnej Góry.
3 stycznia na Mszy Świętej o godzinie 12.30, nasza wspólnota parafialna przeżywała uroczystość odpustową ku czci Najświętszego Imienia Jezus. Koncelebrowanej Eucharystii, z udziałem zaproszonych księży: Andrzeja Dziełaka, Kazimierza Malinosia, Rajmunda Kujawy, Jana Kleszcza i Stanisława Pawlaczka, przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Józef Pater, były rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego i dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
W swoim słowie pasterskim przypomniał znaczenie imienia Jezus, do którego szczególnej czci przyczynili się najpierw dominikanie, potem wzmocnili ją franciszkanie, a wreszcie przejęli jezuici, nadając nawet sobie nazwę Towarzystwo Jezusowe. I w imię Jezusa właśnie budowali świątynie, zakładali szkoły, podejmowali działalność misyjną. Wyrazem ich wysiłków jest choćby nasz, wyjątkowy w swym wystroju, kościół.
Dzięki objawieniom św. Faustyny mamy zawołanie „Jezu, ufam Tobie”, które może przybierać formę kontemplacji i rozmyślania. Można tę formułę modlitewną wypowiadać wiele razy w ciągu dnia. Ważne jest jednak - na co zwrócił szczególną uwagę kaznodzieja – co będzie się kryło za tym imieniem. Nie zawsze bowiem święte imię Boże wypowiadane jest z należną mu czcią.
Swoje rozważania ks. Pater zakończył mocnym akcentem, stawiając nam pytanie, warte głębszego przemyślenia: Czy czasem my, chrześcijanie, nie przynosimy Jezusowi wstydu posługując się Jego imieniem?