W Boże Narodzenie na Mszy Świętej o godzinie 11:00 dzieci ze scholi „Maciejki” i ministranci wystawili jasełka. Dzięki ekspresyjnej grze młodych aktorów, zgromadzeni w kościele, zarówno dzieci, jak i dorośli przypomnieli sobie po raz kolejny historię Narodzenia Pańskiego. Oprócz Józefa, Maryi i aniołów na scenie, w którą na te kilkanaście minut zamieniło się prezbiterium, pojawili się królowie i pasterze, nie zabrakło też króla Heroda oraz śmierci i diabła. Inscenizacja ta była też okazją do wspólnego kolędowania. Dziękujemy pani Ani Zamiar za przygotowanie tegorocznych jasełek, a młodym aktorom gratulujemy iście profesjonalnej gry.
Na radosne Święta Bożego Narodzenia, życzymy wam drodzy Parafianie, obfitych darów łask płynących z Tajemnicy Bożej Miłości objawionej w ciszy Nocy Betlejemskiej, oraz wiele pokoju i radości w nadchodzącym Nowym 2013 Roku.
Złe skutki współczesnej rzeczywistości to seksualizacja naszej kultury, eutanazja, aborcja, demoralizacja młodych, nieobecność rodziców w domu, bieda, bezrobocie… Jest takie powiedzenie, że wystarczy, by dobrzy ludzie nic nie robili, a zło zwycięży. A Bóg wciąż czeka na nasze nawrócenie
– mówił m.in. podczas tegorocznych rekolekcji adwentowych, trwających w naszej parafii od 16 do 18 grudnia, ks. Robert Zapotoczny, proboszcz w Maniowie Wielkim, w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wykładowca na Papieskim wydziale Teologicznym.
Z inicjatywy wiernych 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, powstał w naszej parafii Apostolat Margaretka, będący odpowiedzią na apel Stolicy Apostolskiej oraz liczne wezwania Matki Bożej Królowej Pokoju w Medziugorje.
Każda Margaretka składa się z siedmiu osób. Członkowie Apostolatu Margaretka zobowiązali się uroczystym aktem przyrzeczenia, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem, w obecności wszystkich objętych modlitwą kapłanów, do dożywotniej modlitwy za wybranego z nich w ustalonym dniu tygodnia.
Tego dnia podczas Mszy Świętej wieczornej założono trzy Margaretki za wszystkich kapłanów aktualnie pracujących w naszej parafii.
I tak
Natomiast w pierwszy czwartek miesiąca, 6 grudnia, w parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego na Brochowie aktu przyrzeczenia dokonali
Patrz też:
Kiedy dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, w przejściu z jesieni do zimy - przeżywamy okres kościelnego roku liturgicznego nazywany Adwentem. Określenie adwent pochodzi od łacińskiego wyrazu adventus i oznacza „przyjście”.
Przeżywanie Adwentu powinno nas mobilizować do uporządkowania swego wnętrza tak, aby powitać Pana czystym sercem. Każdy Adwent to czas nawrócenia, by jeszcze raz, ale już głębiej i pełniej, przebyć drogę Jezusa, która jest drogą Kościoła w rozpoczynającym się roku liturgicznym.
Zapraszamy na tegoroczne Msze Święte Roratnie:
11 listopada w 94 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości na Mszy Świętej o godzinie 11:00 schola „Maciejki” zaprezentowała okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Za pomocą wierszy i piosenek nasi młodzi parafianie zabrali zgromadzonych w kościele na spacer po polskiej historii, przedstawiając im trudną drogę naszego kraju ku wolności. Przypomnieli także, jak wiele cierpienia wymagała walka o niepodległość i jak wielkim szczęściem jest móc żyć w wolnej Polsce, o której nasi przodkowie marzyli i o którą walczyli, płacąc nierzadko najwyższą cenę, bo własne życie.
Wielką moc posiada wytrwała modlitwa Sprawiedliwego.
(Jk 5, 16)
Informujemy, że od niedzieli 11 listopada, można zamawiać intencje Mszy Świętych oraz dokonywać ich rezerwacji. Polecamy szczególnej uwadze możliwość zamawiania Mszy Świętych za zmarłych oraz Mszy Świętych Gregoriańskich. Informacje czym jest Msza Święta Gregoriańska można przeczytać pod http://www.liturgia.ovh.org/art7jozef.php. Msze Święte mogą być ofiarowane zarówno za zmarłych, jak i za żyjących. Nasze intencje mogą mieć charakter próśb, podziękowań, mogą być związane z naszymi jubileuszami i rocznicami.
Dlaczego o tym wszystkim informujemy? Czy warto ofiarować w czyjejś intencji Mszę Świętą? Otóż modlitwa za innych jest najbardziej uniwersalnym darem, jakiego mogą udzielać sobie chrześcijanie. I choć dzisiejszy świat, w którym liczy się to co materialne, nie potrafi jej docenić, to jednak wielu głęboko wierzącym nie raz dane było doświadczyć niezwykłej mocy zanoszonych przez nich modlitw. A Msza Święta jest szczególnym rodzajem modlitwy, bo jak w żadnej innej obecność Boga jest wręcz namacalna.
Zatem niech słowa św. Pawła skłonią nas nie tylko do refleksji, ale do realnego i konkretnego działania: Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi (…) abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.
(1Tm 2, 1-4)
W dniu 2 listopada miało miejsce uroczyste przeniesienie do naszego kościoła trumny z ciałem ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, gdy zmierzał na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Wcześniej trumna z ciałem śp. Prezydenta była wystawiona w sali Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim. Wrocławianie mogli do Mszy Świętej wchodzić do zabytkowej sali i żegnać się z Prezydentem.
W Eucharystii, której przewodniczył abp Marian Gołębiewski, wzięło udział około 300 wiernych. W homilii Hierarcha przypomniał zgromadzonym w kościele, że 2 listopada to Dzień Zaduszny w kalendarzu liturgicznym, czyli dzień, w którym modlimy się za dusze zmarłych.
Po Mszy Świętej trumna z ciałem prezydenta Kaczorowskiego powróciła do Oratorium Marianum, gdzie wrocławianie mogli jeszcze żegnać się z Prezydentem. Ponowy pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego odbył się dzień później, czyli 3 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Codziennie o godzinie 17:30 do 21 listopada modlimy się modlitwą wypominkową za zmarłych.
Poniżej przydział ulic do konkretnych dni. Kartki, na których nie podano ulicy uwzględnione będą ostatniego dnia, 21 listopada.
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy Świętej. Ponadto od południa Dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
W dniach 1-8 listopada można także uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza zyskuje się odpust cząstkowy.
Niedziela 21 października rozpocznie 86 Tydzień Misyjny. „Głosić Wiarę z Radością” jest tematem tegorocznego Tygodnia Misyjnego.
Obchody tygodnia misyjnego będą szczególne gdyż wypadają na początku Roku Wiary upamiętniającego 50 rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, soboru, który zgromadził ojców soborowych, również tych obecnych na wszystkich kontynentach.
Rozpoczynający się tydzień misyjny ma być okazją dla wspólnot kościelnych i parafialnych, instytutów życia konsekrowanego, ruchów kościelnych i dla całego ludu Bożego do odnowienia entuzjazmu w głoszenie Ewangelii.
Papież Benedykt XVI przypomina, iż w głoszeniu Ewangelii mamy działać z taką samą gorliwością apostolską, jaka cechowała pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, które choć były małe i bezbronne, potrafiły przez głoszenie i świadectwo szerzyć Ewangelię w całym wówczas znanym świecie.
Dalej w swoim orędziu na Światowy Dzień Misyjny, Benedykt XVI podkreślił iż troska o głoszenie Chrystusa skłania nas do obserwowania historii, aby dostrzec w niej problemy, pragnienia i nadzieje ludzkości, którą Chrystus musi uzdrowić, oczyścić i napełnić swoją obecnością.
Papież podkreślił, że dziś misyjność jest czymś naturalnym także dla młodych Kościołów, które ciągle potrzebują jeszcze misjonarzy, a już wielu kapłanów, zakonników i zakonnic ze wszystkich części świata, wielu świeckich, a nawet całe rodziny opuszczają rodzime kraje, własne wspólnoty lokalne i udają się do innych Kościołów, aby dawać świadectwo i głosić imię Chrystusa, w którym ludzkość znajduje zbawienie. Jest to wyraz głębokiej jedności, dzielenia się i miłości między Kościołami, aby każdy człowiek mógł usłyszeć bądź ponownie usłyszeć orędzie, które uzdrawia, i przystąpić do sakramentów, będących źródłem prawdziwego życia.
7 października na Mszy Świętej o godzinie 11 nasza wspólnota parafialna świętowała 50 urodziny naszego Proboszcza, ks. Andrzeja Małachowskiego, który sprawował tę Eucharystię w koncelebrze z pozostałymi księżmi pracującymi w naszej parafii: Arkadiuszem Krziżokiem i Rafałem Kupczakiem. Wyrazy życzliwości i wdzięczności za jego posługę dla dobra nas wszystkich złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, Liturgicznej Służby Ołtarza, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i scholi „Maciejki”.
W założeniu Papieża Rok wiary ma być zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien również wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan. Papież zaznacza, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii. Jednocześnie pragnie, żeby świadectwo życia ludzi wierzących było coraz bardziej wiarygodne. Zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary.
13 października 2012 roku wyrusza Piesza Pielgrzymka Wrocławska do Trzebnicy za dar beatyfikacji Jana Pawła II pod hasłem „Wierzę w miłosierdzie Boże”.
11 października 2012 roku w całym Kościele Katolickim rozpoczynają się obchody Roku Wiary zapowiedziane przez Papieża Benedykta XVI. Hasło tegorocznej pielgrzymki jest odpowiedzią na to wezwanie. Papież oczekuje, aby w każdym z nas zrodziło się pragnienie pogłębienia relacji z Bogiem, aby stała się ona przedmiotem osobistej modlitwy i powodem radości na co dzień. Pielgrzymka jest właśnie takim, radosnym przeżywaniem wiary.
Wyjście z Katedry Wrocławskiej nastąpi w sobotę (13 października) o godzinie 6:00. Zakończenie Mszą Świętą w Trzebnicy o godzinie 16:00 przy ołtarzu polowym. Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w pielgrzymce!
Październik w Kościele katolickim w Polsce jest miesiącem modlitwy różańcowej. Do odmawiania różańca kilkakrotnie wzywała Matka Boża w czasie objawień: w Lourdes, w La Salette i w Fatimie. Matka Teresa z Kalkuty nieustannie go odmawiała. Błogosławiony Jan Paweł II mówił: „Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielekroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki Elżbiety. Kościół w swojej całości włącza się w te słowa”.
Zachęcamy zatem wszystkich naszych parafian (i nie tylko) do licznego udziału w nabożeństwach różańcowych, które będą się odbywać w naszym kościele przez cały miesiąc październik o godzinie 17:30.
W dziale „Ciekawostki” pojawił się opis naszej Piety.
Środki społecznego przekazu na dobre zagościły w życiu i posłannictwie Kościoła. Kościół posługuje się nimi, aby kształtować w ludziach kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich oraz głosić Ewangelię miłości, sprawiedliwości i pokoju. Co więcej, od czasu Soboru Watykańskiego II w Kościele obchodzony jest szczególny dzień poświęcony środkom społecznego przekazu.
Ojcowie Soboru Watykańskiego II w Dekrecie o środkach społecznego przekazywania myśli „Inter Mirifica” wezwali pasterzy i wiernych, aby odkryli istotną dla misji Kościoła rolę mediów oraz skutecznie wspierali różnorodne formy apostolstwa z nimi związane. Zaleceniem soboru było również ustanowienie jednego dnia w roku, w którym wierni byliby pouczani o swych obowiązkach w dziedzinie środków przekazu, również tych duchowych, związanych z modlitwą za media i dziennikarzy.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w Kościele zazwyczaj w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Z tej okazji Ojciec Święty każdego roku kieruje do wiernych swoje orędzie, które ogłasza 24 stycznia, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona katolickich pisarzy i dziennikarzy. Temat tegorocznego orędzia Benedykta XVI brzmi „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”. Tym razem Papież zwrócił szczególną uwagę na miejsce milczenia w świecie zdominowanym przez słowo. Napisał, że kiedy milczenie i słowo wzajemnie się dopełniają, komunikacja nabiera wartości i znaczenia
.
Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w naszym kraju w trzecią niedzielę września.
Kochani Parafianie!
Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, letnie obozy, kolonie życzymy udanego, radosnego wypoczynku. Pamiętajmy, że od Pana Boga i jego przykazań nie ma wakacji. Nie zapominajmy, że każda niedzielna Msza Święta jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Nie bójmy się manifestować naszej przynależności do Chrystusa i Kościoła. Zwróćmy uwagę na nasz ubiór w kościele – niech to będzie strój godny tego miejsca.
Piąte przykazanie kościelne brzmi: troszczyć się o potrzeby Kościoła
. Wyjaśnienie zasadności tego przykazania znajdujemy w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 222). Nakazuje on wiernym dbać o zabezpieczenie kultu w ich wspólnocie, prowadzenie działalności charytatywnej, wychowawczej, misyjnej itp. Wierni mają także obowiązek, każdy według swoich możliwości, dbać o materialne potrzeby Kościoła.
Przekazując darowiznę na cele kultu religijnego oraz na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (DzU z 2003 r., nr 96, poz. 873, z późn. zm.), można skorzystać z odliczeń od dochodu, w szczególności na podstawie art. 26, ust. 1, pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r., nr 14, poz. 176, z późn. zm.) podczas składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za dany rok podatkowy.
Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w art. 26, ust. 1, pkt 9 ustawy nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Dowodów tych nie należy dołączać do zeznania (PIT/O), należy je jednak przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Na przekazie bankowym należy umieścić swoje dane (imię, nazwisko, adres) oraz dane parafii: Rzymsko-katolicka parafia pw. Najświętszego Imienia Jezus, pl. Nankiera 16a, 50-140 Wrocław. Nr rachunku: 64 1050 1575 1000 0022 2248 8492 (konto podane jest też w danych kontaktowych).
Informację tę będziemy przypominać w okresach rozliczeń podatkowych.
9 czerwca odbył się wyjazd do Sulistrowiczek, w którym wzięli udział ministranci, schola i KSM z naszej parafii. Razem z nimi w wyjeździe uczestniczyli ich opiekunowie oraz grupa rodziców. Wszystko rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził ks. Arkadiusz Krziżok. Uczestnicy weszli wspólnie z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży, gdzie był czas na odpoczynek, rozmowy i podziwianie widoków.
Kolejnym punktem wycieczki było Nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny, które poprowadził ks. Rafał Kupczak, a podczas którego uczestnicy złożyli u stóp Matki Bożej dziękczynienie za kończący się rok wspólnej pracy i służby na chwałę Boga. Ofiarowali Matce Bożej siebie, swoich opiekunów i rodziców.
Po nabożeństwie zjedliśmy wspólny posiłek przygotowany przez gospodarzy tutejszego sanktuarium. Później wspólnie śpiewaliśmy przy dźwiękach gitary i spacerowaliśmy po malowniczych Sulistrowiczkach. Wspólny wyjazd był bardzo udany i wszyscy uczestnicy wracali do Wrocławia zadowoleni, z nadzieją i planami na kolejną wspólną wyprawę.
Bóg pragnie spotkać się z człowiekiem. Wykłada mu swe prawdy, lecz on nie umie ich pojąć. Obecnie żyjemy w takich właśnie czasach, że wielu z nas okazuje się być głuchych na sprawy Boże. Woli zajmować się ekonomią, gospodarką, polityką, byleby tylko nie usłyszeć Jego głosu. Nie widzi, że Bóg po to ukrył się w odrobinie Chleba, by dotrzeć do wnętrza człowieka i przebóstwić go, by stał się żywą monstrancją
– takie oto słowa usłyszeliśmy z ust naszego proboszcza, ks. Andrzeja Małachowskiego, podczas Eucharystii sprawowanej 7 czerwca w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a koncelebrowanej wspólnie m.in. z ks. Stanisławem Pawlaczkiem, proboszczem parafii pw. NMP na Piasku, i ks. Mirosławem Malińskim, rektorem CODA „Maciejówka”, księżmi reprezentującymi sąsiadujące z nami wspólnoty wiernych.
Po Mszy Świętej uformowała się tradycyjna procesja eucharystyczna, która przeszła od placu Uniwersyteckiego ulicą Uniwersytecką, placem biskupa Nankiera, ulicami Piaskową i św. Jadwigi do kościoła NMP na Piasku. Licznie zgromadzeni tego dnia wierni modlili się przy czterech ołtarzach, ustawionych kolejno: przy kościele św. Macieja, klasztorze Sióstr Urszulanek, Katedrze Greckokatolickiej i przy wejściu do kościoła NMP na Piasku.
Oprawę muzyczną uroczystej liturgii uświetnił chór „Marianum” pod dyrekcją Marka Zborowskiego.
W sobotę 2 czerwca, po okresie przygotowań trwających przez cały rok szkolny, przyjęliśmy posługę Lektoratu. O godzinie 11.00 w kościele św. Krzyża we Wrocławiu rozpoczęła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. bp Andrzeja Siemieniewskiego. Ksiądz Biskup zwrócił szczególną uwagę na styl czytania Pisma Świętego. Powiedział, że: lektor musi poznać Słowo Boże, zrozumieć je i przyjąć, aby mógł wiernie przekazywać je innym ludziom
. Życzył nam także, abyśmy z mocą głosili Słowo Boże.
Kurs Lektorski, na którym podczas różnych wykładów ministranci mogli zdobyć potrzebną wiedzę oraz praktykę do pełnienia ważnych funkcji liturgicznych i czytania Pisma Świętego, prowadził ks. Mirosław Dziegiński, Diecezjalny Duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, wraz z ks. Andrzejem Delwo i ks. Łukaszem Piłatem. Nieodzowna okazała się też pomoc alumnów MWSD. Bardzo serdecznie im dziękujemy!
Jesteśmy wdzięczni także ks. Rafałowi Kupczakowi, opiekunowi Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej parafii, za oddelegowanie nas na kurs oraz przygotowanie do pełnego uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Nowymi lektorami w naszej parafii zostali: Daniel Duś, Paweł Cieślak i Patryk Chowański. Gratulujemy im i ich rodzicom, a jako wspólnota parafialna otaczamy ich naszą modlitwą.
20 maja razem z 19 koleżankami i kolegami obchodziłam rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej. Przyszliśmy do kościoła ubrani w stroje komunijne, a o godzinie 11:00 rozpoczęła się Msza Święta, którą odprawił ks. prob. Andrzej Małachowski. Kazanie wygłosił dla nas ks. Arkadiusz. Pytał nas w nim o nasze wspomnienia z Pierwszej Komunii Świętej. Powiedział nam też, że kiedyś pewnie nie będziemy pamiętać, jak był przybrany kościół, jakie było przyjęcie po uroczystości pierwszokomunijnej, a prezenty się zepsują lub zużyją, ale zapamiętamy na zawsze to, co najważniejsze w życiu, a co jest widoczne tylko dla serca, nie dla oczu. I jest to Pan Jezus, którego zawsze możemy przyjmować w Eucharystii. Dzień rocznicy Pierwszej Komunii Świętej był dla nas ważnym wydarzeniem i długo będziemy go pamiętali.
Dziękujemy ks. Rafałowi za przygotowanie nas do tej uroczystości, Księdzu Proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej w naszej intencji, ks. Arkadiuszowi za wygłoszone kazanie, naszym rodzicom za to, że zawsze są przy nas, a także pani Ani, scholi i panu Andrzejowi, organiście, za oprawę muzyczną.
Wspólne odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź” rozpoczęło uroczystą Mszę Świętą w dniu 20 maja, kiedy to grupa 30 młodych ludzi z naszej parafii, po prawie rocznym okresie przygotowań pod kierunkiem ks. Arkadiusza Krziżoka, przyjęła z rąk ks. bpa Edwarda Janiaka sakrament bierzmowania.
Kiedy dorastacie, Kościół umacnia was Duchem Świętym, który już nigdy was nie opuści. Bo będzie głosem waszego sumienia. Potrzebuje jednak waszej z Nim współpracy
– powiedział do młodych na początku swego słowa pasterskiego ks. bp Edward. Jak więc iść przez życie, aby tej więzi z Nim nie utracić?
- tak sformułowane pytanie Hierarcha postawił młodym w dalszej części swojego kazania. Zasada jest bardzo prosta
– mówił. Trzeba przestrzegać Bożych przykazań. Pamiętajcie, jesteście Panu Bogu potrzebni, bo On w sprawach wiary posługuje się ludźmi.
Tak ukierunkowani młodzi wraz ze swoimi świadkami przystąpili do ceremonii namaszczenia przez Biskupa olejami świętymi, przyjmując tym samym w sposób świadomy i dobrowolny sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.
Na zakończenie uroczystej Eucharystii zgromadzeni w świątyni mogli wysłuchać utworu „Ave Maria” Jana Sebastiana Bacha w pięknym wykonaniu młodych muzyków, grających na organach, flecie i skrzypcach, młodzież zaś okazała swą wdzięczność za dar przyjętego sakramentu bierzmowania Księdzu Biskupowi, Księdzu Proboszczowi, kapłanom, katechetom, rodzicom, świadkom bierzmowania, rodzicom chrzestnym i wszystkim innym, którzy w jakikolwiek sposób pomogli im przygotować się do tego ważnego dla ich tożsamości chrześcijańskiej dnia.
13 maja miała miejsce w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Po raz pierwszy do stołu Pańskiego przystąpiło 34 dzieci. Przez blisko rok przygotowywały się wraz z rodzicami do tej jakże ważnej w życiu każdego chrześcijanina chwili pod kierunkiem ks. Rafała Kupczaka.
Uroczystość poprzedziło błogosławieństwo udzielone przez rodziców dzieciom zgromadzonym przed świątynią, które następnie w procesji wprowadzone zostały do kościoła, gdzie rozpoczęła się Eucharystia. Przewodniczył jej ks. proboszcz Andrzej Małachowski. W homilii celebrans powiedział dzieciom, że przyjęcie Pana Jezusa po raz pierwszy w Komunii Świętej to moment szczególny, który z pewnością zapamiętają na całe życie, a przyjęty Chrystus wypełni swoją obecnością całe ich ciało. Podkreślił również, że najwyższą wartością w życiu jest miłość, której dawcą jest Bóg, a więc nie ma dla człowieka większego szczęścia niż odnalezienie Go.
Na koniec uroczystej Mszy Świętej dzieci i ich rodzice wyrazili swoją wdzięczność Księdzu Proboszczowi za udzielenie sakramentu Eucharystii i ks. Rafałowi za czas przygotowań do tej uroczystości. Podziękowali również tym wszystkim, których działania przyczyniły się do uświetnienia tego ważnego dla całej wspólnoty parafialnej dnia.
Dzieciom Pierwszokomunijnym życzymy, by Jezus Eucharystyczny towarzyszył im przez całe życie i był ich najlepszym przyjacielem.
1 maja młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wyjechała na majówkę do Miłosławic pod Milicz. Głównym organizatorem tej imprezy był Zarząd Diecezjalny KSM Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Oddziałem Parafialnym KSM z Wińska.
W majówce wzięło udział ponad 100 osób. Ks. Krystian Balaz, asystent KSM z Góry odprawił Mszę Świętą w koncelebrze z ks. Czesławem Krochmalem oraz ks. Pawłem Kucią z Milicza. Eucharystia była sprawowana w warunkach polowych, w wigwamie, znajdującym się na terenie, udostępnionym uczestnikom przez jedną z Miłosławickich rodzin. Homilię wygłosił ks. Czesław, mówiąc w niej między innymi o istocie powołanie oraz o tym, że wszystko, co nas otacza, istnieje na chwałę Boga i ukazuje Jego wielkość. Liturgię swoim śpiewem ubogaciła KSMowa schola.
Potem był czas na przygotowany przez rodzinę właścicieli wigwamu poczęstunek. Piękna pogoda umożliwiła aktywne spędzanie czasu. Atrakcji nie brakowało. Rozegrany został mecz piłki nożnej i siatkówki. Można było pograć w koszykówkę, a nawet postrzelać z łuku. Chętni mogli też nauczyć się podstaw tańca belgijskiego. W pobliskim jeziorze można było łowić ryby. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za tak wspaniałą majówkę i możliwość wspólnego spędzenia czasu.
W sobotę 28 kwietnia obchodzony był Diecezjalny Dzień Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych (więcej o tej wspólnocie można przeczytać na stronie: www.erm.pl). Tegoroczne obchody odbywały się w XV rocznicę Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu.
Gospodarzem uroczystości była parafia św. Bonifacego. Zgromadziły one wielu bardzo młodych ludzi, członków ERM z różnych parafii wrocławskich. W uroczystościach wzięła udział nasza parafialna schola „Maciejki”. Dziewczęta pod kierunkiem pani Ani Zamiar ubogaciły swoim śpiewem uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył ks. abp Marian Gołębiewski, Metropolita wrocławski. W homilii Hierarchy padły słowa, które potraktować można jako program na życie dla członków Eucharystycznego Ruchu Młodych ale także dla każdego, nie tylko młodego chrześcijanina: Eucharystia jest waszym celem. Często przystępujcie do Komunii, pielęgnujcie w sobie wiarę w ten sakrament i oddawajcie cześć Chrystusowi Eucharystycznemu, bo w tym tkwi siła Kościoła. Bądźcie dumni z tego, że należycie do Jezusa
.
Na zakończenie głos zabrał dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, ks. Marian Biskup, który podziękował gospodarzom i uczestnikom Eucharystii za przygotowanie tegorocznych obchodów Dnia Wspólnoty ERM, a także za atmosferę radości, która towarzyszyła tej Mszy Świętej. Przypomniał także, że Eucharystyczny Ruch Młodych to najmłodszy aktywny Kościół na świecie, co dla Kościoła stanowi dobrą prognozę na przyszłość.
Jak każdego roku, w czwartą Niedzielę Wielkanocną (Niedzielę Dobrego Pasterza) tym razem 29 kwietnia 2012 roku – przeżywamy Światowy Dzień Modlitw o Powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, który w Polsce przedłużony został na cały Tydzień Modlitw. Ten czas jest zaproszeniem do refleksji na temat: Powołania jako daru miłości Boga.
Jak przypomniał Ojciec Święty Benedykt XVI w orędziu na ten Dzień Modlitw – źródłem każdego doskonałego daru jest Bóg – Miłość.
Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, ten trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim
(1 J 4,16). (…) W Liście do Efezjan św. Paweł zawarł hymn wdzięczności i chwały wobec Ojca, który na przestrzeni wieków z nieskończoną dobrocią realizuje swój powszechny plan zbawienia. To plan miłości. Apostoł podkreśla, że w swoim Synu-Jezusie, Ojciec wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem w miłości
(Ef 1,4). Zostaliśmy pokochani przez Boga zanim jeszcze zaczęliśmy istnieć. Poruszony wyłącznie swoją bezwarunkową miłością, Bóg stworzył nas z niczego (por. (2 Mch 7,28)), aby doprowadzić nas do pełnej jedności ze sobą.
W dniach 22-28 kwietnia 2012 roku obchodzimy IV Ogólnopolski Tydzień Biblijny! Przeżywać go będziemy pod hasłem „Kościół domem budowanym przez miłość”. Nawiązuje ono do tematu roku duszpasterskiego. Już od Adwentu wnikamy w tajemnicę Kościoła, który jest naszym domem, czyli wspólnotą podobną do rodziny.
Materiały duszpasterskie, które moderatorzy diecezjalni „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” przygotowali na ten rok, zwracają uwagę na miłość – najważniejszy dynamizm, dzięki któremu wspólnota, jaką jest parafia, diecezja, Kościół w Polsce czy Kościół powszechny, rzeczywiście staje się każdego dnia coraz bardziej domem-rodziną.
Wielkim wydarzeniem w minionym roku okazał się Pierwszy Kongres Biblijny, zorganizowany przez „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” oraz Instytut Nauk Biblijnych KUL w dniach 28-30 października 2011 roku w Warszawie. Odbywał się on pod hasłem „Biblia kodem kulturowym Europy”.
Niech Jezus Zmartwychwstały oświeca nasze umysły, gdy tak jak uczniowie idący do Emaus szukamy dobrej nowiny w słowach Mojżesza, Proroków i w Psalmach, a zwłaszcza w Jego świętej Ewangelii. Niech On sam nam towarzyszy w te błogosławione dni IV Tygodnia Biblijnego w Polsce.
W dniach 16-18 marca młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z naszej parafii dostała zaproszenie na warsztaty teatralne do wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka przy ul. Kuźniczej we Wrocławiu, aby realizować projekt Misterium Wielkopostnego. Dzięki pani Małgorzacie Strońskiej-Zarembie, Prezes Fundacji, mogliśmy współpracować z panią Aleksandrą Wilk i panią reżyser Iwoną Podlewską.
Wspólnie pracowaliśmy nad przedstawieniem pt. „Co jest Twoim przybytkiem?”, które w piątek, 30 marca, wystawiliśmy w kościele Uniwersyteckim. Misterium autorstwa pani Iwony Podlewskiej, która również reżyserowała nasz spektakl i prowadziła warsztaty, przedstawia wydarzenia z czasów Męki Pańskiej i sądu Jezusa Chrystusa. Osadzone zostały we współczesnych czasach. Przedstawienie miało na celu skłonić odbiorców do refleksji nad codziennym życiem, nad tym, że naszymi wyborami i postępowaniem mówimy światu o Chrystusie albo „Ty jesteś Bóg”, albo „na krzyż z Nim.”
Podczas Warsztatów Teatralnych zapoznaliśmy się z podstawowymi technikami aktorskimi, które pomogły nam w pierwszych krokach na deskach teatru, nauczyliśmy się poruszać po scenie oraz opanowaliśmy sposoby teatralnej improwizacji.
Udział w tym przedsięwzięciu był też okazją do lepszego zrozumienia sensu Wielkiego Postu oraz dopomagał nam w podjętych wielkopostnych postanowieniach.
Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy współtworzyć tak wspaniałe dzieło, a równocześnie pomóc samym sobie i widzom w zrozumieniu myśli przewodniej, jaka przyświecała twórcom tego misterium.
31 marca w ramach obchodów Archidiecezjalnych Dni Młodzieży, organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, odprawiona została w naszym kościele Msza Święta, której przewodniczył Jego Ekscelencja bp Andrzej Siemieniewski. W homilii Celebrans przybliżył tekst orędzia papieża Benedykta XVI na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży, które było „siedmiorakim wezwaniem do radości” (cały tekst orędzia można znaleźć na stronie: www.sdm.org.pl, w zakładce „Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży”). Na zakończenie bp Siemieniewski powiedział, że jeśli gdzieś zaczęła się wsączać trucizna tego świata, dziś jest dobry czas, by powiedzieć, że mamy inną mądrość - radość, która pochodzi od Pana.
Na zakończenie Eucharystii ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, złożył podziękowania uczestnikom uroczystości za obecność, podkreślając szczególną wdzięczność wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowania tegorocznych obchodów Archidiecezjalnych Dni Młodzieży.
Po Mszy Świętej wysłuchaliśmy niezwykłego koncertu „Jutrznia za Nienarodzonych” Pawła Bębenka, odnoszącego się do powstania ludzkiego istnienia i stanowiącego modlitwę za życie przed narodzeniem oraz uwielbienie Boga za ten dar, w wykonaniu Wielkiego Chóru i Orkiestry „proLIFE”, powołanych specjalnie z okazji Dnia Świętości Życia przez KSM, oraz chóru „Vox Clemens”. Dyrygował kaesemowicz Marek Kudra.
Dzisiaj z głęboką wiarą powtarzamy: Chrystus zmartwychwstał! Chrystus żyje! Ten sam wczoraj, dziś i na wieki! Ostatnie słowo należy do Niego. Niech radość paschalna sprawi, że staniemy się świadkami Zmartwychwstałego Pana! Ponieśmy ją w świat, w naszą codzienność, aby dotarła do każdego ludzkiego serca. Niech będzie zadatkiem i zapowiedzią wiecznego świętowania ze Zmartwychwstałym w Niebie!
Z tej okazji wszystkim Drogim Parafianom i Miłym Gościom składamy najlepsze i najserdeczniejsze życzenia: niech te dni zwycięstwa życia nad śmiercią będą pełne radości, miłości i pokoju, byśmy mimo różnych trosk i kłopotów, mogli zawsze śpiewać radosne „ALLELUJA – Jezus żyje”.
W Niedzielę Palmową dwóch młodych chłopców powiększyło grono ministrantów. Na Mszy Świętej o godzinie 11:00 ks. Proboszcz Andrzej Małachowski włączył do Liturgicznej Służby Ołtarza Patryka Romańczyka i Pawła Świerczyńskiego. Dzisiejsze wydarzenie było poprzedzone kilkumiesięcznym przygotowaniem pod kierunkiem ks. Rafała Kupczaka. Patrykowi i Pawłowi gratulujemy i życzymy radości ze służby przy ołtarzu. Przy okazji zapraszamy chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami na zbiórki, które odbywają się w soboty o godzinie 10:00 w zakrystii naszego kościoła.
godzina 7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 16:00, 18:00 - Msza Święta z poświęceniem palm
godzina 17:00 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
Dzień ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa
godzina 18:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej
Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji.
Przyjdźmy adorować Jezusa ukrytego w Sakramencie Ołtarza. Trwajmy w radosnej atmosferze wieczernika, dziękując i uwielbiając Boga za Jego obecność wśród nas w Chlebie Eucharystycznym.
Adoracja w kaplicy adoracji do godziny 21:30
Wielki Piątek to dzień, który przypomina nam cierpienie i śmierć Zbawiciela.
Nasze myśli powinny się w tym dniu koncentrować na tajemnicy Odkupienia.
godzina 8:00-17:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji
godzina 15:00 - Droga Krzyżowa
godzina 18:00 - Liturgia Męki Pańskiej
Zgodnie ze starożytną tradycją w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę Kościół nie sprawuje Eucharystii.
Liturgia Wielkiego Piątku składa się z liturgii słowa wraz z modlitwą powszechną, adoracji krzyża, Komunii Świętej, i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego.
Adoracja przy Bożym Grobie do godziny 21:30
Dzień ten jest dniem uwielbienia Chrystusa Pana, umęczonego za nas i złożonego do grobu.
Kościół oczekuje Zmartwychwstania.
godzina 8:00-20:30 Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie
godzina 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 - Poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół
godzina 21:00 Liturgia Wigilii Paschalnej
Wigilia Paschalna nawiązuje do nocy paschalnej, w czasie której Izraelici zostali wybawieni z niewoli egipskiej. Szczególnie zaś jest nawiązaniem do nocy Zmartwychwstania Chrystusa. Wigilia Paschalna składa się z obrzędu poświęcenia ognia – światło symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego, liturgii Słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej.
Na liturgię przynosimy świece.
godzina 8:00-10:00 rano i 16:00-18:00 popołudniu
„Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się w nim i weselmy!”
godzina 6:00 - Procesja Rezurekcyjna i Msza Święta
godzina 9:30, 11:00, 12:30, 16:00, 18:00 - Msze Święte
Co dziś współczesnemu człowiekowi, jego skołatanemu sercu może dać misja Serca Jezusa? Misje Święte mogą stać się dla nas drogą dojścia do takiej rzeczywistości, która napełni nasze serca obecnością samego Boga, a wtedy ścieżki naszego życia będą wyprostowane i zrozumiemy, po co tak naprawdę na tym świecie żyjemy
– te słowa zachęty do uczestnictwa w Misjach Świętych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa usłyszeliśmy z ust misjonarza, o. Kazimierza Ptaszkowskiego, jezuity, który głosił je dla naszej wspólnoty parafialnej w dniach od 4 do 9 marca.
Charyzmatyczna osobowość Ojca Misjonarza, znanego wielu parafianom z posługi proboszczowskiej za czasów, kiedy w kościele Uniwersyteckim pracowali jeszcze księża jezuici, sprawiła, że pięciodniowe ćwiczenia duchowe, odbywające się w naszej parafii ostatni raz w 2000 r., gromadziły w świątyni z każdym dniem coraz większe rzesze wiernych, pragnących odnowienia i pogłębienia bliskiej więzi z Jezusem.
Zjednoczoną przy Chrystusie wspólnotę ludu Bożego parafialnie tworzyli w czasie nabożeństw, Mszy Świętych i nauk stanowych dla kobiet, mężczyzn, młodzieży oraz małżonków (także niesakramentalnych) i rodziców. Ten wyjątkowy czas łaski Bożej mocno zapisał się w sercach wielu, szczególnie zaś małżonków naszej parafii, którzy mieli możność, stojąc wspólnie pośrodku kościoła, odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, a także cierpiących i starszych, którzy mogli przyjąć sakrament chorych, niosący uzdrawiającą moc samego Zbawiciela.
W ostatnim dniu Misji Świętych przy krzyżu misyjnym odbyło się nabożeństwo, połączone z Drogą Krzyżową. Po Mszy Świętej zebrani w świątyni, trzymając w rękach zapalone świece i obrazki z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusowego, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, odmówili Litanię do Serca Pana Jezusa, zawierzając się Bożemu Sercu. Zanim na zakończenie Misji Świętych o. Kazimierz udzielił zgromadzonym błogosławieństwa, połączonego z odpustem zupełnym, w ostatnich słowach misyjnego nauczania zostawił nam także mocno wybrzmiewające w kontekście wielu przeżyć duchowych przesłanie: Niech Serce Jezusa napełni nasze serca pokojem, pojednaniem i miłością. Nie bądźmy rodzicielami zła! Bo to nie jest Chrystusowe. I wtedy nie doświadczymy ani pokoju, ani pojednania, ani miłości. Bo kto mieczem wojuje, od miecza ginie.
Drodzy Parafianie!
W obecnym roku duszpasterskim upływającym pod hasłem: „Kościół naszym domem”, przeżywamy w naszej parafii czas świętych misji w dniach od 04. do 09. marca 2012 r. Misje święte to czas szczególnej Łaski Bożej, dlatego ZAPRASZAMY Was, Drodzy Wierni do jak najlepszego wykorzystania tych dni, które daje nam Bóg, jako kolejną szansę na odnowienie i pogłębienie z Nim bliskiej więzi. Przybędą do nas misjonarze - Ojcowie Jezuici, by głosić Słowo Boże wzywające do nawrócenia, będą sprawować nabożeństwa, Msze św. i budować zjednoczoną przy Chrystusie wspólnotę Ludu Bożego - ludzi głęboko wierzących. Do Misji świętej nie wystarczą jednak tylko misjonarze, potrzeba Twojej obecności, Twojego osobistego zaangażowania, współpracy z Bogiem.
Drogi Bracie i Droga Siostro! Prosimy, zagospodaruj tak czas, aby znaleźć go na udział w Misjach świętych. Niechaj cała rodzina weźmie udział w naukach, nabożeństwach i Mszy świętej. Zatrzymaj się na chwilę! Odetchnij Bogiem i Jego miłością, abyś nie zginął w gonitwie codzienności, abyś nie zatracił sensu życia i wiary. Niech w naszej świątyni w tym czasie nie zabraknie ojców i matek, dzieci i młodzieży, osób starszych i chorych oraz samotnych. Zachęcajcie do udziału w Misjach świętych Waszych krewnych i przyjaciół. Niech ten szczególny czas zaowocuje gorliwą modlitwą w naszych domach i rodzinach, a kościół uniwersytecki niech wypełni się wspólnotą parafialną zbudowaną z żywych kamieni naszych kochających i wiernych Bogu serc!
Patrz też folder informacyjny, gdzie znaleźć można program Misji.
25 lutego w Brzegu odbył się XV Festiwal Piosenki Religijnej Corda Cordi. Wzięło w nim udział wielu wykonawców, głównie z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i opolskiego, którzy prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych, jako zespoły lub soliści. Nie zabrakło na nim reprezentantów naszej parafii.
Małgosia Chmura zaśpiewała piosenkę „Dla Jezusa”, akompaniowali jej ks. Rafał Kupczak (gitara) i Jarek Chmura (flet). Zwracał uwagę wysoki poziom wykonawców, jak również bardzo dobra organizacja festiwalu. Jednak najważniejsza była atmosfera radości, dzięki której właściwie zniknął duch rywalizacji. Podkreślali to również organizatorzy Festiwalu, mówiąc, że czuło się, iż jego ideą była prezentacja uczestników, wysławienie śpiewem Boga i jak wskazuje sama nazwa imprezy - Corda Cordi, czyli serce sercu – a więc dzielenie się z innymi swym talentem, wiarą i miłością. Oczywiście reguły festiwalu przewidują również nagrody i wyróżnienia. Wielkie gratulacje należą się Jarkowi Chmurze, który zdobył specjalne wyróżnienie tegorocznego Festiwalu przyznane przez Jury za najlepszy akompaniament.
Gratulujemy!!!
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Kościół w Polsce rozpoczyna w niedzielę przed Popielcem. Jego celem jest włączenie wiernych w przebłaganie za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski nawrócenia dla grzeszników. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych. Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej polegającej na wynagrodzeniu za grzechy popełnione w czasie zabaw karnawałowych. Jest to również szczególny czas, aby zachęcać wiernych do abstynencji i tworzenia grup trzeźwościowych modlących się o nawrócenie uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
W Polsce istnieje wiele ruchów, grup i wspólnot, które przez troskę o trzeźwość wychowują do dojrzałej wiary. To między innnymi Krucjata Wyzwolenia Człowieka i Dziecięca Krucjata Niepokalanej. Pomoc duszpasterską osobom uzależnionym niesie Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu czy Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie Osobom Uzależnionym. W każdej diecezji wyznaczeni są także duszpasterze trzeźwości.
Przez ręce kapłana popiół na twej głowie, byś sobie przypomniał o kruchości istnienia. Z twarzą wyciszoną odchodzisz w pokorze, by się zanurzyć w wielkiej rzece milczenia. Tyle popiołów po nas w ziemię się zapadnie i ból przeminie, a radość ucieknie. Tylko w Twych ramionach znajdę ukojenie, miłość miłosierną i zbawienie wieczne.
Drodzy bracia i siostry!
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).
W naszym kościele Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godzinach: 7:30, 16:00, 18:00.
Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła
(Łk 17,19)
Drodzy bracia i siostry!
Z okazji Światowego Dnia Chorego, który będziemy obchodzili 11 lutego 2012 r., we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, pragnę ponowić moją duchową bliskość ze wszystkimi chorymi, którzy przebywają w szpitalach i innych domach opieki zdrowotnej, bądź są pielęgnowani w domach rodzinnych, i zapewnić wszystkich o trosce i miłości całego Kościoła. Przyjmując wielkodusznie i z miłością każde ludzkie życie, przede wszystkim słabe i chore, chrześcijanin wyraża ważny aspekt swojego ewangelicznego świadectwa, biorąc przykład z Chrystusa, który pochylał się nad materialnymi i duchowymi chorobami człowieka, aby je leczyć.
Mimo, że w kalendarzu liturgicznym okres Bożego Narodzenia dobiegł końca, w sobotę, 14 stycznia, podobnie jak w latach ubiegłych ministranci i schola Maciejki wraz z ks. prob. Andrzejem Małachowskim, opiekunami panią Anną Zamiar i ks. Rafałem Kupczakiem oraz przedstawicielami rodziców zebrali się na spotkaniu opłatkowym. Ksiądz Proboszcz nawiązując do słów Angelusa Silesiusa, przytoczonych później przez Adama Mickiewicza, a brzmiących: Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie
, złożył zebranym życzenia. Życzył im, by Boże Narodzenie w naszych sercach trwało cały czas. Do życzeń dołączył się także ks. Rafał Kupczak, dodając, byśmy pamiętali, że Bóg w naszym sercu jest bezbronny jak maleńkie Dzieciątko w żłobie, dlatego musimy się o Niego troszczyć jak o takie dzieciątko.
Ks. Rafał podziękował ministrantom i scholi, a także ich rodzicom za obecność i zaangażowanie w działalność tych wspólnot, a przez to w ubogacanie Eucharystii.
Po wspólnej modlitwie nadszedł czas na dzielnie się opłatkiem i indywidualne życzenia. Nie zabrakło też kolęd, śpiewanych przez wszystkich obecnych. W programie wspólnotowego opłatka nie zabrakło też miejsca na poczęstunek i rozmowy.
Spotkanie upłynęło jak zwykle w ciepłej, radosnej, niemal rodzinnej atmosferze, takiej, jaka kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. I oby ta radość bycia ze sobą towarzyszyła wszystkim uczestnikom spotkania co najmniej do kolejnych Świąt Narodzenia Pańskiego.
W dniu odpustu parafialnego, który przypadał w tym roku 1 stycznia, miało miejsce także liturgiczne wprowadzenie do naszej parafii nowo mianowanego proboszcza, ks. dr. hab. Andrzeja Małachowskiego. Objął on urząd proboszcza po ks. Piotrze Niteckim, który 15 grudnia 2011 roku zginął w wypadku samochodowym.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. infułat Adam Drwięga, proboszcz parafii katedralnej. Wzięli w niej udział także dziekan dekanatu Wrocław-Katedra, ks. Czesław Przerada, wicedziekan, o. Jan Opala CMF, oraz inni zaproszeni kapłani. Oprawą muzyczną liturgię Mszy Świętej uświetnił parafialny chór „Marianum” pod dyrekcją Marka Zborowskiego.
Po odśpiewaniu pieśni „Wejrzyj, Panie, na Twojego sługę” ks. Czesław Przerada odczytał przed licznie zgromadzonymi w świątyni wiernymi dekret nominacyjny, wystosowany do naszej wspólnoty parafialnej przez ks. abpa Mariana Gołębiewskiego, zgodnie z którym ks. Andrzej Małachowski na urząd proboszcza został desygnowany z dniem 1 stycznia 2012 roku. Przez dziekana dekanatu Wrocław-Katedra i wicedziekana, w obecności dwóch świadków, został także podpisany protokół zdawczo-odbiorczy, który w najbliższym czasie zostanie przesłany do Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.
Nowo mianowanego Księdza Proboszcza serdecznie powitały dzieci i młodzież zgromadzona wokół Liturgicznej Służby Ołtarza, scholi „Maciejki” i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także przedstawiciele Rady Parafialnej.
W homilii główny Celebrans, nawiązując do trwającej jeszcze oktawy Bożego Narodzenia, powiedział m.in. że istnieje niebezpieczeństwo, iż radując się z tych Świąt, możemy pozostać jedynie na etapie fascynacji nastrojem, jaki one wywołują i zachwytu nad pięknem kolęd. A jako chrześcijanie powinniśmy umieć sięgać do źródeł tajemnicy narodzenia się Boga, który w Jezusie przychodzi do każdego z nas, by pomóc nam spotkać w życiu drugiego człowieka i samego Boga. Trzeba nam zatem modlić się o łaskę takiej wiarę, byśmy umieli dostrzec głębię Bożego Narodzenia. Życzmy też sobie, byśmy przez cały najbliższy rok mieli gotowość pielęgnowania w sobie tego, co jest istotą chrześcijaństwa: umiejętności wybaczania naszym złoczyńcom, ale i proszenia o wybaczenie tych, których sami skrzywdziliśmy
– powiedział na koniec.
Po kazaniu ks. Andrzej Małachowski wygłosił akt wiary i zawierzenia się Bogu w pełnieniu posługi proboszcza parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus, pod którym następnie, w obecności Księdza Dziekana i sprawującego Eucharystię, ks. infułata Adama Drwięgi, złożył własnoręczny podpis.
W słowie kończącym noworoczne uroczystości nasz nowy Ksiądz Proboszcz wyraził podziękowanie m.in. księżom wikariuszom: Arkadiuszowi Krziżokowi i Rafałowi Kupczakowi, za rzetelne pełnienie obowiązków proboszczowskich w okresie trwającego przez dwa tygodnie wakatu, a także poprosił parafian o zaakceptowanie jego osoby na tym urzędzie. Parafia to taka mała winnica Pańska. Będę pracował i trudził się dla jej dobra, licząc także na Waszą serdeczność i wsparcie
– powiedział na zakończenie, zwracając się bezpośrednio do swoich nowych parafian.
Uroczystości zwieńczyła modlitwa litanią do Najświętszego Imienia Jezus przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.