Słowo Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny „Kochać, nie zabijać!”
Drodzy Bracia i Siostry!
W czytaniach na dzisiejsze Święto Świętej Rodziny św. Paweł Apostoł wymienia wiele cnót, ale podkreśla, że najważniejsze jest, aby realizować je z miłością, „która jest więzią doskonałości”. Dzisiaj chcemy, aby ta zasada wybrzmiała z całą mocą i aby odnosiła się ona do wszystkich: do dzieci zdrowych i do niepełnosprawnych, do osób starszych i do chorych. Wszyscy oni zawsze powinni mieć miejsce w naszych rodzinach.
Każde dziecko potrzebuje miłości. Dziecko poczęte, choć rozwija się w łonie matki, nie jest własnością rodziców – jest powierzone ich trosce przez Boga. Niepełnosprawność czy choroba zawsze pozostaje tajemnicą, z którą zmaga się nasz umysł i nasza wiara. Człowiek jednak nie ma prawa do decydowania o kresie życia na żadnym jego etapie, gdyż Panem życia i śmierci jest tylko Bóg!
Wszyscy jesteśmy powołani do kochania i przyjmowania najsłabszych, a nie do ich zabijania. Zarówno wierzący jak i niewierzący są wezwani do ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie może być miejsca na zabijanie innych, a szczególnie niepełnosprawnych i chorych dzieci!
To nie jest kwestia tylko światopoglądu czy religii, ale przede wszystkim nauki, która jednoznacznie wykazuje, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia.
Niedawno do opinii publicznej dotarła wstrząsająca informacja o aborcji dziecka w 24. tygodniu życia. Dziecko przeżyło tę aborcję. Jednak, zamiast być otoczone opieką, zostało pozostawione samo sobie, aby zmarło i tak się stało. Takich nieludzkich praktyk jest w Polsce więcej. Trzeba się im zdecydowanie przeciwstawić! Nie wahajmy się zabierać głosu w imieniu tych, którzy sami bronić się jeszcze nie mogą!
Dramatyczny paradoks współczesności polega na tym, że wielu dzieciom, które znajdują się dziś pod sercem matki, nie jest dane przyjść na świat. W majestacie polskiego prawa są one zabijane przed narodzeniem. Obecnie pozwala na to przepis ustawy umożliwiający pozbawianie życia poczętych dzieci w trzech przypadkach. Jednym z nich jest podejrzenie o nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność. Jest to aborcja z przyczyn eugenicznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia z tego powodu wykonywanych jest 95 procent aborcji. Wśród nich większość stanowią dzieci z Zespołem Downa. Jeśli pozwolimy im się narodzić, będą żyć wśród nas, rozwijać się i obdarowywać nas swą miłością i zaufaniem. Pomimo niepełnosprawności mogą być cennymi członkami społeczności, choć zazwyczaj wymagają pomocy. Głęboko niemoralne jest prawo, oparte na przesłance eugenicznej, które pozwala takich ludzi zabijać!
W Sejmie czeka projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. Polscy Biskupi popierają tę obywatelską inicjatywę jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Apelujemy też do sumień wszystkich posłów i senatorów, mając świadomość, że to od nich zależy decyzja, czy ustawa ta zostanie przyjęta. Zwracamy się do nich tym bardziej, gdyż wiemy, że większość z nich deklaruje wiarę i wierność wartościom chrześcijańskim. Jesteśmy przekonani, że parlamentarzyści postawią wartości moralne ponad partyjnymi kalkulacjami!
Powszechnie znane jest przywiązanie Polaków do osoby św. Jana Pawła II. Dla zdecydowanej większości z nas jest on autorytetem. Sprawa obrony życia była jednym z najważniejszych wątków pontyfikatu Papieża Polaka. W 1999 r. w Łowiczu mówił: „zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia!”. Dajmy więc świadectwo wierności nauczaniu naszego świętego Rodaka i upomnijmy się o prawo do życia dla wszystkich poczętych dzieci! Pamiętajmy, że zamiast aborcji zawsze istnieje możliwość oddania dziecka do adopcji.
Życząc wszystkim rodzinom, aby Rok Pański 2018 stał się okazją do naszego świadectwa miłości do chorych i niepełnosprawnych dzieci, z serca wszystkim błogosławimy.
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 31 grudnia 2017 roku
Zapraszamy do obejrzenia materiałów z Bożego Narodzenia 2017.
Odwiedziny duszpasterskie - kolędę - rozpoczynamy od czwartku 28 grudnia 2017 roku. Szczegółowy program kolędy jest zamieszczony w informatorze parafialnym, który możemy nabyć przy wyjściu z kościoła, a także tutaj na stronie. Zachęcamy i prosimy, aby także zabrać taki informator dla swoich sąsiadów, zwłaszcza tych, którzy z różnych powodów zapomnieli drogę do naszego kościoła.
Ze względu na kolędę w miesiącu styczniu w dni powszednie nie będzie Mszy Świętej o godzinie 18:00. W dni powszednie w miesiącu styczniu Msze Święte odprawiamy o godzinie 7:30 i 16:00. Kancelaria parafialna w styczniu czynna tylko w godzinach dopołudniowych od 10:00 do 12:00. Wszelkie sprawy losowe proszę załatwiać po Mszach Świętych w zakrystii.
Zapraszamy na trzeci już koncert kolęd w wykonaniu scholi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji wrocławskiej. Koncert odbędzie się 7 stycznia (niedziela) 2018, w naszym kościele, o godzinie 17:00.
Być może warto w tym miejscu przypomnieć zeszłoroczny koncert. Znajdziemy go w materiałach wideo, dla wygody także poniżej:
Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej uprzejmie informuje, że już po raz drugi będzie we Wrocławiu realizowane wydarzenie – koncert ewangelizacyjny pt. "WROCŁAWSKIE BETLEJEM". Koncert ten odbędzie się 12 stycznia 2018 r. we Wrocławiu w Hali Stulecia o godz. 19:00.
Wydarzenie jest objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego, który podobnie jak rok temu jest Gospodarzem Wydarzenia. Całe przedsięwzięcie odbywa się z premierowym udziałem gwiazd polskiej estrady m.in.: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Igora Herbuta, Mietka Szcześniaka, Darii Zawiałow, Beaty Bednarz, Mate.O, Agnieszki Musiał, Dany Winnyckiej i Adama Krylika. Wokalistom towarzyszyć będzie AUKSO – jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, która od ponad 20 lat jest wizytówką Polski na świecie oraz 10-osobowy międzynarodowy band muzyczny.
Czytaj dalej na stronie archidiecezji.
Bilety, w cenie 40 zł, można nabyć w zakrystii po Mszach Świętych. Będzie można je też nabyć w internecie www.bilety24.pl.
Patrz też na stronę wydarzenia.
Wrocławska Caritas prosi o podzielenie się wypiekami z najuboższymi w ramach akcji „Upiecz dobro na święta”. Ciasta można dostarczyć na pl. Solny w dniu wigilii, 24 grudnia od samego rana do godziny 11:00.
Patrz też na informację stronie Caritas Wrocław.
W dziale Audio przybył nam zapis czytań i katechezy ks. dr Rafał Kowalski z pierwszej niedzieli adwentu.
Na czas rorat w dni powszednie (poniedziałek-sobota) nie ma Mszy Świętej o godzinie 7:30. Zamiast niej są roraty dla dorosłych o godzinie 6:30.
Roraty dla dzieci są od poniedziałku do piątku na Mszy Świętej o godzinie 18:00.
W dziale Audio przybyła nam najnowsza Katecheza w 10 minut.
Zachęcamy do zapoznania się z biuletynem.
W dziale Audio przybyła nam najnowsza Katecheza w 10 minut.
W niedzielę, 19 listopada cały Kościół będzie obchodził po raz pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Dzień ten ogłosił papież Franciszek w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia.
1. Światowy Dzień Ubogich będzie przebiegał pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”.
„Pomoc Kościoła w Polsce dociera do 3 mln potrzebujących” – podkreślił przed Światowym Dniem Ubogich przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej bp Wiesław Szlachetka.
„W ciągu roku działalność charytatywną Kościoła w Polsce podejmuje ponad 800 instytucji, które realizują 5 tysięcy różnego rodzaju dzieł, z których pomoc dociera do 3 mln potrzebujących. W tych dziełach w szczególny sposób uczestniczy Caritas Polska w łączności z Caritas Diecezjalnymi wraz z 5 tys. Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnymi i Akademickimi Kołami Caritas, których jest już blisko 2700. Łącznie posługuje w Polsce ok. 100 tys. wolontariuszy Caritas” – powiedział bp Szlachetka.
Dodał, że z pomocy korzystają dzieci, rodziny, chorzy, niepełnosprawni, starsi, bezdomni, ofiary wojny, uchodźcy.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP poinformował, że w Polsce jest ponad 250 Stacji Opieki Caritas – placówek medycznych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych. „Równie sprawna jest opieka hospicyjna Caritas, zarówno stacjonarna jak i domowa. Funkcjonuje też ponad 50 hospicjów Caritas, które poza wyspecjalizowaną kadrą wspomagane są przez licznych wolontariuszy. Caritas, w ramach projektu „Ile kosztuje życie?”, prowadzi na terenie całej Polski 114 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego, z których korzysta ponad 12 tys. osób rocznie. Sprzęt kupowany jest m.in. dzięki odpisowi podatkowemu 1 procentu przekazywanemu Caritas Polska” – podkreślił.
Bp Szlachetka wskazał, że do dzieł podejmowanych przez Caritas na rzecz dzieci i młodzieży należy m.in. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, w ramach którego tylko w ubiegłym roku rozprowadzono ponad 3 mln świec. „W Polsce funkcjonuje 180 świetlic socjoterapeutycznych Caritas dla dzieci i młodzieży, a także działają 32 ośrodki dla matek z dziećmi. Wakacyjna akcja Caritas zapewniła wypoczynek ponad 40 tys. dzieci z rodzin ubogich. Z tej akcji skorzystały też dzieci polonijne z Ukrainy, Białorusi i Litwy. W minionym roku dzięki akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” szkolne wyprawki otrzymało ponad 50 tys. uczniów z ubogich rodzin w całym kraju” – powiedział.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP wskazał, że papież Franciszek zaznacza, że czyny miłosierdzia ożywiają wiarę. „Papież podkreślił też, że nie mają być one tylko doraźnymi gestami pomocy, ale powinny prowadzić do prawdziwego spotkania z ubogimi, które przełamuje ich samotność. W tym spotkaniu, w bliskości z ubogimi dotykamy samego Chrystusa, który się z nimi utożsamia. Tak rozumianą kulturę spotkania z ubogimi, którzy mogą nas w ten sposób ewangelizować, powinniśmy – jako wierzący – uczynić swoim stylem życia” – dodał.
W dziale Audio przybyła nam najnowsza Katecheza w 10 minut.
Informujemy, że jest już przygotowana nowa księga intencji. Zachęcamy do zamawiania Mszy Świętych na nowy 2018 rok, a także do rezerwowania konkretnych terminów związanych z ważnymi dla nas rocznicami i wydarzeniami.
W naszej parafii istnieje możliwość odprawienia Mszy Świętej gregoriańskiej przez wszystkie miesiące roku. Mszę Świętą gregoriańską można zamówić w kancelarii parafialnej lub w zakrystii po Mszach Świętych.
Modlitwa wypominkowa za zmarłych codziennie o godzinie 17:30, aż do środy 15 listopada włącznie.
Msze Święte za zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach: 2 i 15 listopada o godzinie 18:00.
Zmarli parafianie od 3 listopada 2016 do 12 listopada 2017:
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Dlaczego Bliski Wschód?
Chrześcijanie nie przybyli na Bliski Wschód z Zachodu. To tu są korzenie chrześcijaństwa. Bez nas Bliski Wschód nie będzie taki sam.
ks. bp Bashar Warda, arcybiskup Irbilu, Irak
Zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem na stronie PKWP.
W dziale Audio przybyła nam najnowsza Katecheza w 10 minut.
W dziale Audio przybyła nam:
31 października zapraszamy wszystkich chętnych - młodszych i starszych, na kolejne już HolyWins - czyli radosne spotkanie z marszem Wszystkich Świętych na wrocławski rynek. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do świętowania; liczy się chęć podzielenia się z innymi radością płynącą z Uroczystości Wszystkich Świętych. Bez względu na wiek.
Jaki jest cel akcji? Chcemy pokazać prawdziwy sens Uroczystości Wszystkich Świętych - a przy okazji wyjść do mieszkańców miasta z Ewangelią, modlitwą i radosnym śpiewem; pokazać, że ten czas poświęcony jest radosnemu wspominaniu tych, którzy mają być dla nas wzorami. Chcemy pokazać, że świętość jest rzeczywistością.
Jak się przygotować? Ubieramy się wszyscy w jak najjaśniejsze barwy (najlepiej na biało) i zabieramy ze sobą świece, żeby "rozjaśnić" wrocławski rynek. Można zabrać ze sobą też wizerunek swojego świętego patrona, albo świętego, który ma dla nas szczególne znaczenie.
W planie:
Uroczysta Eucharystia sprawowana w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. Bpa Jacka Kicińskiego.
Koncert Uwielbienia
Przejście z kościoła na wrocławski rynek w radosnym Marszu Wszystkich Świętych
Wspólny Apel Jasnogórski pod pręgierzem i zakończenie wydarzenia.
Wzorem ubiegłych lat Notariat Polski organizuje kolejną akcję poradniczą i edukacyjną pod hasłem: Porozmawiaj z notariuszem jak bezpiecznie przekazać majątek w rodzinie.
W tegorocznej edycji w ramach Dnia Otwartego Notariatu będzie można uzyskać całkowicie nieodpłatnie wszelkie informacje dotyczące: dziedziczenia, postępowań spadkowych, nieruchomości, wszelkiego rodzaju umów sprzedaży, darowizn, umów o dożywocie, prawa rodzinnego, w tym małżeńskich umów majątkowych oraz wielu innych spraw związanych z majątkiem każdego obywatela.
We Wrocławiu akcja odbywać się będzie w budynku Starej Giełdy, Plac Solny 16 w dniu 25 listopada 2017 roku (sobota) w godzinach od 10 do 16.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pielgrzymki do św. Józefa w Kaliszu, Matki Bożej z Gietrzwałdu, Torunia i Lichenia Starego w dniach 7-8 października. Dziękujemy za wspólne pielgrzymownie i zapraszamy już w przyszłym roku.
Jest także możliwość otrzymania pamiątki z pielgrzymki! Proszę zgłosić się po nią do ks. Tomasza.
Na stronie przybył nam dział Informator parafialny. Znajdziemy tam wszystkie 13 dotychczasowych biuletynów parafialnych. Kolejne - poza aktualnościami - będą umieszczane także tam.
W dziale Audio przybyła nam najnowsza Katecheza w 10 minut.
Zarówno w krajach bogatych, jak i biednych – obchodzi Światowy Dzień Misyjny. W Polsce znany jest on jako Niedziela Misyjna. W tym roku towarzyszy jej hasło „Idźcie i głoście”.
Tego dnia we wszystkich kościołach i kaplicach świata katolicy swoimi modlitwami i ofiarami materialnymi będą wspomagać młode i biedne Kościoły na terytoriach misyjnych.
Wszystkie inicjatywy misyjne, podejmowane w tym dniu, według zamysłu i wskazań Stolicy Apostolskiej powinny mieć charakter powszechny. Ten światowy dzień solidarności w modlitwie i pomocy materialnej jest obchodzony już po raz 91.
„Papieskie Dzieła Misyjne wspierają wspólnoty, aby wzrastały razem w wierze, budując Kościoły, dzieląc się słowem Bożym, a także zapewniając udzielanie sakramentów” – powiedział o. Vincent Mwakhwawa, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Malawi.
Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 22 października 2017 roku
W dziale Organiści znajdziemy sylwetki naszych bieżących organistów:
Zapraszamy na październikowe spotkanie Mężczyzn święgego Józefa (MsJ) w piątek 27 października o godzinie 18:30.
Spotkanie odbędzie się - jak zwykle - „Pod CZWÓRKĄ”, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 (blisko katedry), w kościele św. Piotra i Pawła (wejście przez dziedziniec).
Więcej informacji pod adresem: http://mezczyzniwewroclawiu.pl/wydarzenia/maryja-kobieta-mezna-27-10-2017/.
W dziale Audio przybyła nam najnowsza Katecheza w 10 minut.
Wystawa pt. „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz” jest owocem współpracy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Archidiecezji Wrocławskiej oraz środowiska wiernych związanych z postacią ks. Zienkiewicza.
Ekspozycja ma na celu przybliżenie życia i dorobku ks. Zienkiewicza od czasów młodości spędzonych na kresach przez dramat II Wojny Światowej aż po przybycie na Dolny Śląsk i dalszą działalność. Ostatnia część wystawy poświęcona jest przebogatemu dorobkowi bohatera wystawy oraz trwającemu właśnie procesowi beatyfikacyjnemu.
Wystawę „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz” będzie można oglądać na terenie Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 od 2 października do połowy listopada. Wstęp wolny. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.zajezdnia.org.
Umiłowani Archidiecezjanie,
Siostry i Bracia w Chrystusie
Dobiega końca Rok Jadwiżański, ogłoszony z okazji 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi. Ten czas świętowania rocznicy wyniesienia na ołtarze patronki Śląska miał być dla nas przedłużeniem Roku Miłosierdzia. To właśnie miłosierdzie stanowi charakterystyczną cechę osobowości księżnej i wysuwa się na pierwszy plan, kiedy przywołujemy jej życiorys.
Z życia chrześcijańskiego nie da się usunąć wrażliwości na ludzi biednych, chorych i potrzebujących pomocy. Człowiek, który próbowałby oddzielać wiarę w Boga i Ewangelię od miłości bliźniego popełniałby herezję i nie miałby prawa nazywać siebie uczniem Jezusa Chrystusa. Dla chrześcijanina słowa „miłość” i „miłosierdzie” nie mogą pozostawać jedynie w sferze teorii. Ich praktykowanie powinno natomiast stanowić nieodłączny element każdego rachunku sumienia.
W dziale Audio przybyła nam najnowsza Katecheza w 10 minut.
W niedzielę 1 października, przeżywaliśmy w naszej parafii wizytację duszpasterską. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Mszy Świętej tego dnia.
Zachęcamy do zapoznania się z biuletynem.
W dziale Audio przybyła nam dzisiejsza Katecheza w 10 minut.
W niedzielę 1 października, będziemy przeżywać w naszej parafii wizytację duszpasterską.
J. Eksc. Ks. Biskup Andrzej Siemieniewski przybędzie do parafii o godzinie 8:00. W programie m.in. spotkanie z radą duszpasterską, przedstawicielami grup parafialnych oraz ze wspólnotami zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie parafii. Wizytacja zakończy się około godziniy 20:00 spotkaniem w CODA Maciejówka. Centralnym punktem obecności Ks. Biskupa w naszej parafii będzie uroczysta Msza Święta o godzinie 13:00 (wyjątkowo 30 minut później niż zwykle). Serdecznie do udziału w tej Mszy Świętej zapraszamy.
Msza Święta będzie także transmitowana przez TV Polnia.
Szczegóły: http://mezczyzniwewroclawiu.pl/wydarzenia/wiara-na-motorowym-pielgrzymowaniu-22-09-2017/.
W trzecie niedziele miesiąca, Msza Świeta o godzinie 12:30 odbywa się w języku łacińskim z towarzyszeniem chóru Marianum.
Wszystkich, którzy chcieliby śpiewać w naszym chórze zapraszamy na próby, które odbywają się w środy o godzinie 18:30 w sali nr 10 budynku Nauk Biologicznych UWr przy ul. Kuźniczej 35 (tuż przy naszym kościele).
Bliższych informacji udziela dyrygent chóru pan Marek Zborowski, tel. kom. 600 045 349; email: chor.wroc@wp.pl. Szczególnie serdecznie zapraszamy młodzież akademicką oraz uczniów bądź absolwentów szkół muzycznych. Więcej informacji o Chórze Marianum znajduje się na stronie internetowej zespołu: www.chor-marianum.pl.
Od 15 września do 13 października odbywać się będą we Wrocławiu Dni Seniora. W programie zaplanowano blisko 200 wydarzeń: kulturalnych, edukacyjnych, prozdrowotnych i rekreacyjnych przeznaczonych przede wszystkim dla osób po sześćdziesiątym roku życia. Program dostępny jest na stronie internetowej oraz w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora (pl. Dominikański 16).
Drodzy Bracia i Siostry!
75 lat temu, 9 sierpnia 1942 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau przeszła z tego świata do Ojca bogatego w miłosierdzie (por. Ef 2, 4) siostra Teresa Benedykta od Krzyża, karmelitanka, w świecie Edyta Stein. Przeszła do Boga w całkowitym ogołoceniu, zamordowana w komorze gazowej, wraz z innymi Żydami, którzy zostali przywiezieni do Auschwitz w specjalnym transporcie z obozu przejściowego w Drente-Westerbork w Holandii. W ten sposób dopełniły się słowa, które Edyta Stein skierowała do swojej siostry Róży w momencie aresztowania ich przez gestapo w klasztorze karmelitanek bosych w holenderskim Echt: „Chodź, idziemy za nasz naród!”. „Zrozumiała wówczas – pisał w 1999 roku Jan Paweł II – że dokonując systematycznej zagłady Żydów, nałożono na barki jej narodu krzyż Chrystusa, przyjęła zatem jako swój osobisty udział w nim deportację i śmierć w otoczonym ponurą sławą obozie Oświęcimiu-Brzezince. Jej krzyk łączy się z krzykiem wszystkich ofiar tej straszliwej tragedii, ale zarazem jest zjednoczony z krzykiem Chrystusa, który nadał ludzkiemu cierpieniu tajemniczą i trwałą owocność”. Poprzez swe całkowite ogołocenie i śmierć w komorze gazowej Edyta Stein – s. Teresa Benedykta od Krzyża – złączyła się z kenozą, czyli wyniszczeniem się Jezusa Chrystusa Syna Bożego (por. Flp 2, 6-11). Równocześnie jej „Wiedza Krzyża” (taki tytuł nosiło jej ostatnie, pisane już w Echt, niedokończone dzieło) osiągnęła swój szczyt.
W okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) obowiązują następujące zmiany:
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut z 2017-06-25.
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut z 2017-06-18.
Drodzy w Chrystusie Panu, Mieszkańcy Wrocławia,
Kuria Metropolitalna Wrocławska niniejszym informuje o przypadającej w piątek, 16 czerwca, 4. rocznicy ingresu i przejęcia posłannictwa Pasterza naszej Archidiecezji przez J.E. Księdza Arcybiskupa Metropolitę Józefa Kupnego.
Tego dnia Ksiądz Arcybiskup Metropolita będzie przewodniczył koncelebrowanej Mszy Świętej, w ramach której, razem z Ludem Bożym zgromadzonym przy ołtarzu Pańskim, będzie dziękował Bogu Wszechmogącemu za wszelkie dobro, jakie w czasie Jego dotychczasowej posługi pasterskiej stało się udziałem Kościoła Świętego w naszej Archidiecezji; będzie też prosił o dalszą opiekę, by dobry Bóg wspierał swoją łaską Jego inicjatywy i przedsięwzięcia podejmowane w trosce o zbawienie powierzonych sobie wiernych.
Wszystkich, a więc Duchowieństwo Diecezjalne i Zakonne, Żeńskie Zgromadzenia Zakonne i Was – Drodzy Bracia i Siostry, Mieszkańcy Wrocławia, jak najserdeczniej zapraszamy w piątek 16 czerwca br. na godz. 18.30 do Katedry Wrocławskiej, by we wspólnej Eucharystii dziękować Wszechmogącemu Bogu za wszelkie dary Ducha Świętego, jakimi ubogacił naszego Arcypasterza Metropolitę, i równocześnie prosić Najwyższego Pasterza – Jezusa Chrystusa, by pozwolił mu cieszyć się licznymi owocami posługi pasterskiej taką samą radością, jakiej doznają biblijni żniwiarze, zbierający obfite plony.
Chór Męski Uniwersytetu Notre Dame „GLEE CLUB” istnieje od 102 lat. W ciągu całego roku występuje na terenie Uniwersytetu i poza nim z licznymi koncertami. W czasie koncertów prezentowana jest muzyka wszystkich epok, sakralna i świecka. Dwa razy do roku Chór podróżuje po Stanach Zjednoczonych. Do tej pory koncerty miały miejsce w ponad 40 z 50 stanów Ameryki. Chór występował wielokrotnie również w Europie (ostatnio w 2015 r.), w krajach Ameryki Południowej, Azji i Bliskiego Wschodu. Szczególnie zapisały się koncerty w Jerozolimie, Hongkongu, jak również w czasie pieszej pielgrzymki do Santiago di Compostella w 2013 r. W ostatnich dziesięciu latach zostały wydane nagrania Chóru na sześciu CD.
Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Notre Dame (USA – stan Indiana) istnieje od 85 lat. Należą do niej studenci wielu wydziałów tej katolickiej uczelni. Trzy razy do roku Orkiestra Symfoniczna prezentuje koncerty muzyki poważnej z różnych epok w Sali Koncertowej Uniwersytetu. Orkiestra koncertowała również w Kaliforni, Florydzie, Kanadzie, Gwatemali, jak również w słynnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. W maju i czerwcu 2017 r. Orkiestra wystapi w 11 koncertach w Polsce, Niemczech i Czechach. Będzie to pierwsza podróż koncertowa po Europie.
Zespół podróżujacy w tym roku po Polsce, Niemczech i Czechach liczy 96 osób (chór – 46, orkiestra – 50). Dyrygentem jest Pan Daniel Stowe.
Koncerty będą miały miejsce w nastepujących miastach:
Poza tym Chór będzie śpiewał w czasie Mszy świętej o godzinie 10-ej w Katedrze Poznańskiej w Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 28 czerwca, i w kościele Najświętszego Zbawiciela (Kostel Nejsvětějšího Salvátora) w Niedzielę Zesłania Ducha Świetego, o godzinie 20-ej, 4 czerwca, w Pradze.
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut z 2017-05-28.
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut z 2017-05-21.
Zachęcamy również do wysłuchania homilii bp. Kicińskiego w dziale Audio.
Zachęcamy do zapoznania się z biuletynem.
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut z 2017-04-30 oraz 2017-05-07.
Z początkiem maja 2017 roku we Wrocławiu w dzielnicy Ołbin przy ulicy Jedności Narodowej 95 rozpocznie działalność Prywatny Dzienny Dom Pomocy. Placówka świadczyć będzie usługi opiekuńcze dla osób starszych polegające na:
Osobą koordynującą działalność placówki jest Erwin Duda tel. 506 428 151, e-mail: erwin.duda@wp.pl.
Entuzjazm i radość, towarzyszące ubiegłorocznej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Henrykowa oraz pragnienie ponownego spotkania się w tym niezwykłym miejscu, sprawiły, że wydarzenie to na stałe wpisało się w życie Kościoła na Dolnym Śląsku. Chcemy nawiązać do chlubnych tradycji spotkań, łączących przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych, skupiających zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dlatego z ogromną nadzieją zapraszam wszystkich – podejmujących prace w różnych zawodach i wykonujących różne zajęcia – do udziału w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Henrykowa, którą będziemy przeżywać 21 maja br. Rozpocznie ją Msza Święta o godzinie 12.00.
Chcemy w tym czasie modlić się o Boże błogosławieństwo dla naszych rodzin oraz dla tych wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz świata bardziej sprawiedliwego i solidarnego. Wierzę, że dzięki tym spotkaniom uda się na Dolnym Śląsku przywrócić słowu „solidarność" prawo istnienia w życiu społecznym. Solidarność bowiem nie jest postawą nadzwyczajną, ale wartością społeczną i jedynym antidotum na kryzysy, na które choruje współczesny świat. Poza Eucharystią zaplanowaliśmy możliwość zwiedzania pięknego opactwa pocysterskiego oraz liczne atrakcje (wśród nich m.in. koncert zespołu Lombard). Będzie także okazja do rozmów, spotkań i wymiany doświadczeń.
Dziękuję wszystkim organizacjom, które włączają się w przygotowanie tej pielgrzymki. Dziękuję duszpasterzom za pomoc w zorganizowaniu wyjazdów wiernych, którym posługują. Wierzę, że nasze pielgrzymowanie przyniesie błogosławione owoce.
Społeczność akademicka Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży serdecznie zapraszają maturzystów, ich rodziny i przyjaciół na Mszę Świętą przed maturą, która zostanie odprawiona w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, godzina 18:00, w kościele Najświętszego Imienia Jezus (Wrocław, pl. Uniwersytecki 1). Eucharystii będzie przewodniczył ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, Rektor PWT, homilię wygłosi ks. dr Jacek Froniewski, Sekretarz Generalny PWT.
Wydział Duszpasterski Metropolitalnej Kurii Wrocławskiej uprzejmie informuje, że Fundacja Alzheimerowska już po raz drugi wygrała konkurs na dotację Urzędu Miasta Wrocławia na przeprowadzanie bezpłatnych badań pamięci dla mieszkańców Wrocławia.
Program realizowany był‚ przez cały 2016 rok i jest kontynuowany. W badaniach może wziąć udział‚ każdy kto ukończył 55 rok życia i odczuwa problemy z pamięcią. Można na też przyprowadzać osoby bliskie u których widzimy problem. W badaniach mogą wziąć udział‚ zarówno mieszkańcy Wrocławia jak i całego Dolnego Śląska. Oprócz badań pamięci w ramach programu odbywają się bezpłatne konsultacje ze specjalistami zajmującymi się tematyką zaburzeń pamięci oraz działania edukacyjne w obszarze profilaktyki otępień. Badania odbywają się we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim przy ul. Hallera 190 lokal 2, rejestracja na badania telefoniczna pod numerem: 533 260 085.
Aby wziąć udział‚ w badaniach wystarczy się zarejestrować. Badanie trwa ok. 30 minut i jest całkowicie bezpłatne. Projekt jest realizowany w ramach realizacji programu Urzędu Miasta Wrocławia "Poprawa jakości życia osób starszych z procesem otępiennym".
Zapraszamy w najbliższy piątek na 19:00 do auli klasztoru sióstr urszulanek na film "Ślady stóp".
Poszukuję 10 dzielnych podróżników chętnych przejść 1000 kilometrów w 40 dni. Dotarcie do celu nie jest zapewnione. Obiecuję cierpienie i na przemian przejmujące zimno i nieznośny upał. Najprawdopodobniej nabawisz się kontuzji, obolałych mięśni i pęcherzy na stopach. Zniechęcenie i pokusa zrezygnowania zapewnione codziennie. Snu – niewiele, czasem na zimnej ziemi.
Nieuniknione przypadki zabłądzenia, jednak… Nagrodą może być odnalezienie siebie.
Tak zaczyna się ta opowieść o drodze i poszukiwaniu.
Film drogi, inny niż wszystkie do tej pory – elektryzujący, klimatyczny, wciągający widzów w fizyczną i duchową przygodę. Każda z postaci przechodzi na szlaku swój własny proces duchowej przemiany. Nasi bohaterowie staną twarzą w twarz z własnymi ograniczeniami doświadczając duchowego i fizycznego cierpienia w postaci wyczerpania, wątpliwości i… pęcherzy! Ślady stóp to film, w którym widz staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino.
Zachęcamy do zapoznania się z biuletynem wielkanocnym.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami odnośnie wielkiego tygodnia.
W tym roku nasza parafia organizuje aż trzy wyjazdy wczasowo-rekolekcyjne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, bo każdy może znaleźć coś dla siebie!
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami odnośnie wielkiego postu.
Zachęcamy do zapoznania się z pierwszą częścią skrótu z niedzielnych katechez o wierze.
ZAPROSZENIE
dla Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej
na uroczystą Eucharystię
sprawowaną przez Jego Ekscelencję
Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego
z racji swojego patronalnego święta
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Zbliża się uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, która w Kościele Wrocławskim, ze względu na patronalne święto Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego, przybiera szczególny charakter radości i wdzięczności, którą zawsze wyrażamy Bogu przy tej okazji za pasterską posługę Najdostojniejszego Solenizanta. Gromadzimy się w tym dniu na wspólnej Eucharystii także po to, aby prosić Dobrego Boga o błogosławieństwo dla naszego Arcypasterza, by Jego służba w Kościele na Dolnym Śląsku przynosiła obfite owoce.
W tym roku, ze względu na kalendarz liturgiczny, zgromadzimy się na uroczystej Eucharystii, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Metropolity, w naszej wrocławskiej katedrze w sobotę – 18 marca, o godz. 11:00.
W związku z powyższym, Kuria Metropolitalna Wrocławska serdecznie zaprasza Duchowieństwo Diecezjalne i Zakonne, Żeńskie Zgromadzenia Zakonne naszej Archidiecezji oraz Was wszystkich – Drodzy Bracia i Siostry, do udziału w tym dniu w uroczystej Liturgii w katedrze wrocławskiej. Niech będzie to wyraz tej duchowej więzi, jaka łączy lud wierny ze swoim Pasterzem. Niech połączy nas wspólna modlitwa w duchu dziękczynienia oraz prośby w intencji Czcigodnego Solenizanta o obfitość Bożych darów, wszelkie łaski i owoce Ducha Świętego oraz nieustanną opiekę Maryi, Matki Kościoła i Jej Przeczystego Oblubieńca – św. Józefa. Będzie to najpiękniejszy i największy dar, który możemy ofiarować Księdzu Arcybiskupowi z racji Jego imienin.
Umiłowani w Panu Archidiecezjanie,
Pierwsze dni Wielkiego Postu są niczym początek drogi. Rozpoczynamy duchową wędrówkę, której celem jest jak najlepsze przygotowanie się do przeżywania najważniejszej liturgii w ciągu roku – Wigilii Paschalnej. Wtedy bowiem będziemy nie tylko świętować zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią, ale przede wszystkim przeżywać ogromną radość z faktu, iż mamy udział w tym zwycięstwie. Jezus nie tylko opuścił grób, ale obiecał, że każdy człowiek, który do Niego należy także przejdzie ze śmierci do życia. Dlatego, świętując Paschę Zmartwychwstania, po raz kolejny wyznamy wiarę w Ojca, Syna i Ducha Świętego i uświadomimy sobie, że od momentu chrztu świętego jesteśmy ludźmi Chrystusowymi. Należymy do Pana.
Okres Przygotowania Paschalnego i związane z nim praktyki: postu, modlitwy i jałmużny przypominają, że zwycięstwo nad śmiercią zostało nam wysłużone przez Syna Bożego. Poszcząc, modląc się i wspierając ludzi potrzebujących pomocy uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy samowystarczalni. Nie potrafimy sami siebie zbawić. Potrzebujemy Boga i jesteśmy gotowi otwierać się na Jego działanie w naszym życiu.
Przypomina o tym Ewangelia, którą czytamy w Pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Ona stanowi swoistego rodzaju program na najbliższe czterdzieści dni. Dobrze znamy ten dialog złego ducha z Jezusem. Większość z nas bez problemu jest w stanie wymienić poszczególne pokusy, na jakie narażony został Syn Boży. Miał przemienić kamienie w chleb, rzucić się w dół z narożnika świątyni, czy oddać pokłon szatanowi. Pośród ogromu treści, jakie niesie to Boże słowo pragnę dziś zwrócić uwagę na dwa jego aspekty.
Przede wszystkim naszą uwagę przyciąga postawa wierności, jaka charakteryzuje Jezusa Chrystusa. Sama przemiana kamieni w chleb, po kilkudziesięciodniowym poście, nie wydaje się niczym złym. Ewangelista wyraźnie podkreślił, że Syn Boży odczuwał głód. Zatem trudno uznać chęć zaspokojenia tej potrzeby za zachowanie godne potępienia. Jednak nie o chleb chodziło szatanowi. W tej pozornie błahej prośbie usiłuje on stworzyć takie warunki, w których Jezus niejako otworzy mu drzwi do siebie – stworzy przestrzeń dla działania złego ducha w swoim życiu. Chrystus pozostaje wierny Ojcu w najmniejszej rzeczy. Nie idzie na żaden kompromis ze złem. W ten sposób pokazuje, że prawdziwa miłość Boga to nie tylko wielkie i spektakularne inicjatywy, akcje, ale przede wszystkim wierność w codzienności. Duchowe upadki i życiowe porażki rzadko pojawiają się nagle, zaskakując człowieka. Najczęściej są one wynikiem dłuższego procesu odchodzenia od Boga. Jest to problem naszych czasów, że wielu nie dostrzega już niczego złego w pozornie „drobnych niewiernościach”. Są gotowi akceptować je, nie zdając sobie sprawy, że tworzą przestrzeń dla zła w swoim życiu.
Początek Wielkiego Postu to dobra okazja, by zapytać się samego siebie: Gdzie w małych sprawach mojego życia i powołania się pogubiłem? Na tej podstawie będzie można podejmować i owocnie realizować wielkopostne postanowienia. Warto też zatrzymać się i rozważyć w sumieniu, jak wygląda moja codzienna modlitwa, czy bliźni doświadczają miłości z mojej strony, czy ludzie z którymi się spotykam widzą we mnie chrześcijanina. Zacznijmy od małych kroków. Taka była droga pierwszych chrześcijan, dla których ewangelizacją i głoszeniem Jezusa był ich codzienny styl życia.
Drugi element, wyłaniający się z dzisiejszej Ewangelii, na który warto zwrócić uwagę, to sposób w jaki człowiek może traktować Boże słowo. Zły duch dobrze zna teksty Pisma Świętego. Można powiedzieć, że pod względem wiedzy na temat tego, co zostało zapisane w Księgach, przeciwnik Chrystusa wykazuje się godną podziwu znajomością treści. Bez problemu posługuje się cytatami Pisma Świętego i manipuluje nimi, aby nakłonić Chrystusa do uległości pokusie.
Ta scena nawiązuje do hebrajskiej tradycji, która zakładała uczenie się całych fragmentów Tory na pamięć. Zwyczaj ten był kontynuowany także w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Wielu pobożnych mnichów, wstępując do wspólnot zakonnych, uczyło się całego Nowego Testamentu i 150 Psalmów. Czym innym jednak jest znać tekst, a czym innym przyjąć go jako słowo Boga wypowiedziane do mnie. Czym innym jest wiedza na temat Pisma Świętego, a czym innym uczynienie z tego Słowa swojego codziennego pokarmu i życiowego przewodnika. Jest wielu takich, którzy znają Biblię, potrafią prowadzić dyskusje i spory, a nawet za pomocą zdań z poszczególnych ksiąg szukać argumentów uzasadniających podejmowane decyzje. Papież Franciszek zauważył, że słowa Pisma Świętego mogą być wykorzystywane nawet, by niczym kamienie uderzać drugiego człowieka. Tymczasem to Słowo jest nam dane po to, by stawało się treścią naszego życia. Ono niejako ma iść przed nami wyznaczając kierunek. Ma być niczym kompas, pomagający utrzymać właściwy kurs i nie pogubić się we współczesnym świecie.
Dlatego proszę Was u progu tego świętego czasu: czytajcie Pismo Święte. Rozważajcie je we wspólnotach parafialnych i w rodzinach. Noście ze sobą, by w każdej chwili móc je otworzyć i zatrzymać się choćby na jednym zdaniu. Niech rodzice czytają i opowiadają historie biblijne swoim dzieciom. To może być piękny sposób na przeżywanie modlitwy kończącej dzień. Uczyńcie ten Wielki Post czasem noszenia i rozważania w sercu Bożego słowa. Codzienna lektura Biblii będzie wspaniałym pokarmem dla duszy, pomoże lepiej poznać Boga i trwać z Nim w dialogu. Czytając, nawet doskonale nam znane teksty święte, za każdym razem na nowo możemy usłyszeć jak w danej chwili Bóg widzi nasze życie. To pomoże pozostać Mu wiernym w naszej codzienności.
Zapraszam wszystkich: dzieci, dorosłych, młodzież i seniorów do tej wielkopostnej wędrówki. Zapewniam Was o mojej modlitwie w intencji mieszkańców naszej diecezji, prosząc Boga, aby każda wspólnota owocnie przeżywała czas Przygotowania Paschalnego.
W swoich modlitwach pamiętam także o kapłanach, którzy w tym czasie będą służyć w konfesjonałach i głosić słowo Boże. Niech towarzyszy Wam – Drodzy Bracia w Chrystusowym kapłaństwie, światło Ducha Świętego. Bądźcie świadkami Bożego miłosierdzia i uwrażliwiajcie powierzonych Waszej trosce parafian na Boga i bliźnich.
Życząc wielu duchowych owoców w czasie przeżywania Wielkiego Postu z serca wszystkim błogosławię
Środa Popielcowa 2017 r.
Kuria Metropolitalna Wrocławska informuje niniejszym, że Rekolekcje Wielkopostne dla Służby Zdrowia nt. „Przecudowny dar życia” odbędą się w dniach: 19 - 22 marca 2017 r. (III Niedziela Wielkiego Postu), w kościele parafialnym pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej 174 we Wrocławiu. Rekolekcje poprowadzi ks. dr hab. Dariusz Oko, pracownik Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, duszpasterz lekarzy w Archidiecezji Krakowskiej.
Program:
Do udziału w Rekolekcjach zapraszamy Lekarzy, Pielęgniarki i wszystkich Pracowników Służby Zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z biuletynem wielkopostnym.
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut tej niedzieli (2017-02-26).
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut tej niedzieli (2017-02-19).
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut tej niedzieli (2017-02-12).
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut tej niedzieli (2017-02-05).
Serdecznie zapraszamy wszystkich chorych i ich opiekunów, Służbę zdrowia i wolontariuszy na obchody XXV Światowego Dnia Chorego we Wrocławiu w dniu 10 lutego.
Tegoroczne Archidiecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w dniu 10 lutego. Chcemy w tym dniu objąć modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócić uwagę świata na ich potrzeby.
Plan obchodów XXV Światowego Dnia Chorego we Wrocławiu:
„Zdumienie nad tym, czego dokonuje Bóg: «Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny» (Łk 1,49)”. Pod takim hasłem obchodzony będzie tegoroczny Światowy Dzień Chorego.
Zapraszamy do zapoznania się z Orędziem Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego 2017 roku.
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut tej niedzieli (2017-01-29).
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut tej niedzieli.
23 stycznia - poniedziałek | |
---|---|
1 | ul. Brodatego 8, 6, 4, 2, 1 |
2 | ul. Brodatego 12, 14, 14a, 16, 18 |
3 | ul. Dubois 11/13a, 19, 21, 23 |
24 stycznia - wtorek | |
1 | ul. Kurkowa 21, 23, 25, 27 |
2 | ul. Brodatego 11, 9, 7, 5, 3 |
3 | ul. Brodatego 26, 24, 22, 20 + ul. Rostafińskiego 8 |
25 stycznia - środa | |
1 | ul. Otwarta 16, 16a, 14, 14a, 12, 12a |
2 | ul. Dubois 22, 22a |
3 | ul. Otwarta 7, 9, 11, 13, 15 |
26 stycznia - czwartek | |
1 | ul. Otwarta 7, 9, 11, 13, 15 |
2 | ul. Dubois 20, 20a, 26a |
3 | ul. Śrutowa 9/11, 12, 13, 14 |
27 stycznia - piątek | |
1 | ul. Żiżki 5, 3 + ul. Jagiełły 3, 5 + ul. Księcia Witolda 82, 80, 78 |
2 | ul. Zyndrama 3/4, 5/6, 16, 18, 18a |
3 | ul. Wąska 3, 4 + ul. Pomorska 39, 41, 43 |
28 stycznia - sobota | |
Kolędy nie ma. Imieniny ks. Tomasza. | |
29 stycznia - niedziela | |
1 | na życzenie – zgłaszamy w zakrystii do 28 stycznia |
2 | na życzenie – zgłaszamy w zakrystii do 28 stycznia |
3 | ul. Rostafińskiego 11, 9, 7, 5 |
30 stycznia - poniedziałek | |
1 | ul. Śrutowa 8, 8a, 17; ul. Rydygiera 2a, 14, 16; ul. Uniwersytecka 11-12 |
2 | ul. Kurkowa 14, ul. Dubois 7, 9, 10 |
3 | ul. Rostafińskiego 16, 14, 12, 10 |
Pielgrzymka odbędzie się w dniach 5–10 czerwca. Informacja i zapisy - ks. Tomasz Gospodaryk (w zakrystii po Mszach Świętych).
Program pielgrzymki:
Zbiórka na lotnisku Warszawa Modlin o godzinie 11:05 (przy informacji). Wylot do Lizbony. Przejazd do Fatimy, zakwaterowanie, obiadokolacja. Wieczorny udział w różańcu i procesji ze świecami, nocleg.
Śniadanie, Msza Święta. Zwiedzanie Sanktuarium Fatimskiego - kaplica Objawień, stojąca w miejscu objawień Matki Bożej trójce małych pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, Bazylika Matki Bożej Różańcowej, Kościół Nowy – Świętej Trójcy. Następnie zwiedzenie miejsc związanych z życiem Pastuszków. Uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do Valinhos, miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka, Hiacynty i Łucji. Wieczorem udział w nabożeństwie różańcowym i procesji. Obiadokolacja i nocleg.
Śniadanie, Msza Święta, przejazd do Lizbony, zwiedzanie: dzielnica Belem z pięknym klasztorem Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, którzy z Lizbony wyruszali na podbój Nowego Świata, Katedra Se, kościół św. Antoniego Padewskiego - stojący w miejscu domu narodzin Świętego, zabytkowa średniowieczna dzielnica Alfama. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazare, dawnej uroczej wioski rybackiej oraz starego Sanktuarium Maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Odpoczynek na pięknej plaży. Powrót do Fatimy, obiadokolacja i udział w wieczornych nabożeństwach.
Śniadanie, przejazd do Santiago de Compostela, zwiedzanie jednego z najstarszych po Jerozolimie i Rzymie ośrodków pielgrzymkowych chrześcijaństwa. Katedra z grobem św. Jakuba Większego Apostoła, Msza Święta, następnie spacer malowniczymi uliczkami miasta. Po południu (fakultatywna – około 10 euro od osoby) wizyta w winnicy, zapoznanie się z procesem produkcji win oraz degustacja wina z regionu Rias Baixas. Obiadokolacja i nocleg.
Śniadanie. Przejazd do Porto - miasta słynącego ze wspaniałych win. Praca de Liberdade z pomnikiem Piotra IV, Ratusz Miejski, Dworzec Sao Bento, Katedra Se, Kościół św. Franciszka z niezwykłym wyposażeniem wnętrza, Ribeira (nadbrzeże rzeki Douro). Następnie zwiedzanie magazynów wina porto połączone z degustacją i omówieniem procesu produkcji. Następnie przejazd do Fatimy - pożegnalna Msza Święta i wspólna kolacja, czas wolny na ostatnią refleksję, zakup pamiątek. Wyjazd na lotnisko w Lizbonie. Wylot do Warszawy Okęcie o godzinie 1:20.
Lądowanie w Warszawie Okęcie o godzinie 6:15.
Cena pielgrzymki wynosi 2 490 zł i zawiera:
Cena nie zawiera:
Ceny obowiązują w momencie dokonywania rezerwacji w BP Misja Travel, potem mogą wzrosnąć.
Wspólnie z Komendą Miejską Policji we Wrocławiu przestrzegamy przed oszustwami dokonywanymi na szkodę osób starszych. Przestępcy wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar. Podając się za członków rodziny, proszą o wsparcie finansowe. Podszywają się także pod pracowników różnych instytucji, takich jak: pracownicy administracyjni spółdzielni mieszkaniowych, ZUS, gazownia, zakład energetyczny. Pojawiają się jako fałszywi listonosze, inkasenci, a nawet funkcjonariusze Policji czy Centralnego Biura Śledczego. Okradają swoje ofiary często z oszczędności całego życia.
W związku z tym przestrzegamy przed wpuszczaniem do domów, mieszkań lub nawet na teren ogródków obcych osób i uczulamy, by zamykać drzwi do klatek schodowych czy piwnic. Zanim otworzymy drzwi najlepiej zawsze potwierdzać telefonicznie w odpowiedniej instytucji wizytę konkretnego pracownika. Jeśli natomiast mamy podejrzenia co do osoby kontaktującej się z nami należy natychmiast powiadamiać Policję.
Ważne jest także, by ostrzeżenie o zagrożeniach swoim rodzicom lub dziadkom przekazali członkowie ich rodzin – dzieci i wnuki, zapewniając, iż w przypadku jakichkolwiek podejrzeń mogą się zwrócić o pomoc do Policji.
Centralny Ośrodka Przygotowania Osób Dorosłych do Sakramentu Bierzmowania w Archidiecezji Wrocławskiej powołany do istnienia przez Arcybiskupa Wrocławskiego w lutym 2013 prowadzi kursy przygotowujące chętnych do przyjęcia bierzmowania, które jest dopełnieniem chrześcijańskiego wtajemniczenia w wymiarze sakramentalnym. Dotychczas przeprowadzonych zostało 8 kursów, w których uczestniczyło prawie 500 osób. Większość z nich świadomie przystąpiła do sakramentu bierzmowania podczas uroczystości na zakończenie kursów.
Od jesieni 2016 nasz ośrodek podjął współpracę z klasztorem oo. Dominikanów we Wrocławiu, gdzie także prowadzone jest (na tych samych zasadach) przygotowanie dorosłych do bierzmowania.
Pragniemy poinformować o terminach kolejnych kursów:
Ośrodek nie prowadzi przygotowań w formie skróconej. Informacje o działaniu ośrodka są dostępne na stronach internetowych Archidiecezji Wrocławskiej, parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela, CDAW, SNE śś. Piotra i Pawła, oo. Dominikanów. Za pośrednictwem tych stron należy dokonać zgłoszenia wypełniając elektroniczny formularz. Stamtąd także należy pobrać i wydrukować skierowanie, które wraz z aktem chrztu kandydaci przynoszą na pierwsze spotkanie.
W dziale Audio przybyła nam Katecheza w 10 minut z ubiegłej niedzieli.
W dziale Wideo przybył nam 2 koncert kolęd scholi KSM AWr. Nagranie zostało zmontowane przez naszego parafianina, Pana Romana.
Gdy zima już dała się we znaki - a jeszcze przecież sporo zostało do wiosny! - przyjemnie jest wrócić pamięcią do słonecznych dni lipca zeszłego już roku, do Światowych Dni Młodzieży. Dlatego dla rozgrzania serc zapraszamy do zapoznania się z dwoma świadectwami rodzin z naszej parafii, goszczących młodzież z Hiszpanii. Przypomnimy także zdjęcia i filmy z tamtych wydarzeń!
Zmiana planu kolędy! 30 stycznia, druga kolęda obejmować będzie także adres: ul. Dubois 7.
Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej uprzejmie informuje, że w dniach 21 i 22 stycznia, w Hali Orbita we Wrocławiu, przy ul. Wejherowskiej 34, odbędą się III Archidiecezjalne Rekolekcje Ewangelizacyjne, organizowane przez Stowarzyszeni WALKA DUCHOWA i Wspólnoty Archidiecezji.
Rekolekcje te odbędą się pod hasłem: Powierz. Zaufaj. ON działa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął J. E. Ks. Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Poprowadzi je i konferencje wygłosi o. Antonello Cadeddu z Brazylii, założyciel Wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”.
Organizatorzy tych Ewangelizacyjnych Rekolekcji serdecznie zapraszają wszystkich chętnych, szczególnie członków różnych Wspólnot, do uczestnictwa w tych rekolekcjach.
Czcigodnych Księży Proboszczów prosimy o przekazanie tych informacji wszystkim zainteresowanym osobom.
Szczegóły są umieszczone na plakatach, które zostały przekazanie do Parafii, a zapisy i wszelkie informacje znajdują się na stronie www.walkaduchowa.pl.
W dziale Audio przybyła nam dzisiejsza Katecheza w 10 minut.